Milé studentky, milí studenti,

uplynulé dva týdny bylo dění kolem Univerzity Palackého v Olomouci intenzivní. Oceněni jsme byli na domácím poli, když jsme získali Národní cenu ČR za společenskou odpovědnost, v globálním kontextu jsme pak bodovali v univerzitním žebříčku i v žebříčku nejcitovanějších vědců světa, kde máme tři zástupce. V reakci na aktuální dění se pak univerzita připojila k petici proti policejnímu násilí v Hongkongu. Proběhlo také mnoho akcí, mezi nimi třeba sedmý ročník UP Business Campu, který motivuje návštěvníky k uskutečnění jejich podnikatelských snů.

V Olomouci nastalo také období punčů a vánoční dobročinnosti. Zástupci univerzity v minulých dnech hned dvakrát čepovali benefiční punč na Horním náměstí. Zaměstnanci z FTK vybrali na dobročinné účely přes 106 000 Kč, zástupci vedení UP, oddělení komunikace, hokejistů z HC UP Olomouc a členové Ústavu experimentální botaniky AV ČR pak přes 53 000 Kč. Jiné univerzitní benefiční akce pak začínají – zapojit se můžete jak do projektu Vánoce pro všechny, tak do sbírky PřF pro děti z Klokánku.

Další nové informace najdete tradičně v přehledu níže – třeba o novém ročníku Literární soutěže pro studenty UP či zimních a vánočních novinkách v UPointu.

Otevřete šuplíky a přihlaste vaše texty do Literární soutěže UP
Píšete rádi a zatím jste se neodhodlali dát svůj text někomu k posouzení? Zkuste štěstí v Literární soutěži pro student(k)y UP vyhlášené rektorem UP. Zapojit se lze do 18. března 2020 v kategoriích poezie, povídka a nově komiks. Autoři nejlepších prací získají finanční odměnu. Více v propozicích na webu UP.
Den otevřených dvěří na UP
Počet studentů v Olomouci se v pátek 6. 12. ještě zvýší. Na Den otevřených dveří UP totiž ze všech koutů ČR dorazí na Hanou studenti středních škol a další zájemci o studium na naší univerzitě. Bohatý program se bude na jednotlivých fakultách a dalších částech UP konat od 8 do 14 hodin. Děkujeme vám všem, kteří se do organizace zapojíte a návštěvníkům se budete věnovat. Podrobnější informace o dnech otevřených dvěří naleznete na webu. Zájemcům bude mj. k dispozici bezplatná autobusová linka či unikátní mobilní aplikace.
Překladový glosář UP
S ohledem na čím dál větší internacionalizaci UP se jakožto zaměstnanci stále častěji setkáváme s nutností uvádět název pracoviště, fakulty a jiné součásti UP v angličtině. Víte, že pro tyto účely již nějakou dobu funguje oficiální překladový glosář ČJ-AJ, který nabízí jednotný a průběžně neustále doplňovaný seznam anglických názvů kateder, center a dalších jednotek UP? V glosáři najdete i názvy budov a místností, pracovních pozic a funkcí, ale i běžných pojmů souvisejících se studiem, administrativou a akademickým prostředím. Vyzkoušejte ho a v případě, že natrefíte na termín, který v glosáři chybí, neváhejte nám napsat na e-mail glosar@upol.cz.
Zimní (a vánoční) novinky v UPointu
Ke spokojenému prožití zimy a vánočních svátků je potřeba několik věcí: teplé oblečení, něco sladkého na zub a zábavná společenská hra do kruhu rodinného i přátelského. To vše si v univerzitním provedení můžete dopřát v UPointu: v nabídce je nově univerzitní verze oblíbené postřehové karetní hry s názvem CoUPle, pastované medy ochucené čokoládou, zázvorem nebo chilli a také série šedých a modrých kulichů. Svým blízkým můžete pořídit také různé vánoční balíčky. Další univerzitní merch, včetně třeba zlevněných kalendářů a diářů na rok 2020, najdete na stránkách UPointu nebo přímo v obchodě.
Festival PAF: Čtyři dny s audiovizuálním uměním
Již tradičně se o prvním prosincovém víkendu uskuteční audiovizuální fesitval PAF. Přehlídka filmové animace a současného umění nabídne ve dnech 5.–8. 12. program ve více než desítce olomouckých lokalit, mj. také v Husově sboru, Krytu civilní obrany a v tradičním útočišti na Konviktu. Součástí festivalu bude vůbec poprvé i předávání Ceny Jindřicha Chalupeckého. Podrobněji si o náplni letošního ročníku přečtěte na Žurnálu.

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube