Milé studentky, milí studenti,

uplynulé dny byly v Olomouci a na univerzitě především ve znamení oslav sametové revoluce – v ulicích to žilo, rektor ocenil 14 osobností za zásluhy o rozvoj demokracie a Vydavatelství UP vydalo pozoruhodnou publikaci Olomoucké okamžiky. Nezapomínejme však ve stínu Listopadu 89 také na další události – například hned čtyři fakulty UP (FF, PdF, PřF a FTK) se staly Fakultou roku 2019, na CMTF začala netradiční fotovýstava, jejímiž hlavními (super)hrdiny jsou děti s autismem, archeologové z UP pomohli s mapováním archeologie Litovle a nádvoří Zbrojnice se opět stalo „dějištěm“ mezinárodního sochařského festivalu Sculpture line.

Neméně zajímavé budou i následující dva týdny, které vám tradičně přiblížíme v tomto newsletteru. Dozvíte se o možnostech studia v USA, budeme vás informovat o blížících se Cenách rektora, Cenách Wernera von Siemense či charitativních punčích UP a v neposlední řadě vás pozveme také na zajímavé akce, které vám snad zpříjemní sychravý listopad.

Studujte v USA díky Merrillovu programu
Láká vás studium za velkou louží? Splňte si sen a přihlaste se do studijního programu UP založeného před téměř třiceti lety Charlesem Merrillem. V akademickém roce 2020/2021 máte (s výjimkou studentů lékařské fakulty) šanci studovat na těchto školách:
  • Moravian College, Bethlehem, Pennsylvania (pro Bc. a Mgr. studenty),
  • Coe College, Cedar Rapids, Iowa (pro Bc. a Mgr. studenty),
  • Fordham University, New York (pouze pro studenty NMgr. studia oboru Mezinárodní humanitární a sociální práce).

Deadline pro odevzdání přihlášek a všech dokumentů je pondělí 20. ledna 2020 (včetně). Podrobné informace o náležitostech přihlášky, financování pobytu v USA atp. naleznete na stránkách zahraničního oddělení UP. Přečtěte si také zážitky studentů, kteří se již díky Merrillovu programu za oceán podívali. Vaše další dotazy pak zodpoví Zuzana Hamdanieh (zuzana.hamdanieh@upol.cz).

Ucházejte se o Ceny rektora za nejlepší práci či sportovní výkon
Myslíte si, že je vaše bakalářská či magisterská práce pozoruhodná a zasloužila by si větší ocenění než jen od diplomové komise? Jste aktivní sportovci a dosáhli jste v posledním akademickém roce nějakého mimořádného výkonu? Přihlaste se do dalšího ročníku Cen rektora UP a získejte ocenění i zajímavé finanční odměny. Termín je do 12. 12. Vešekeré informace naleznete na stránkách UP.
Ceny Wernera von Siemense ocení nejlepší studenty, vědce a pedagogy
Až do 30. listopadu můžete přihlašovat sebe či jiné adepty do letošních Cen Wernera von Siemense. Oceněni v rámci nich budou talentovaní studenti, vědci a pedagogové z technických a přírodovědných oborů. Odměny v řádu statisíců korun si odnesou nejlepší diplomové a dizertační práce, nejlepší výsledek základního výzkumu, nejlepší pedagogický pracovník a nejlepší diplomová/disertační práce v kategorii Průmysl 4.0. Navíc budou udělena ocenění za překonávání překážek při studiu a za mimořádnou kvalitu ženské vědecké práce. Podrobné informace čtěte na webu soutěže.
Charitativní punčování s UP
Punčová sezóna v Olomouci se blíží a co může být lepšího než dát si punč a přispět tím na dobrou věc? Univerzita se opět zapojí do aktivit stánku Dobrého místa pro život na Horním náměstí. Už 25. listopadu bude charitativní punč čepovat fakulta tělesné kultury, a sice na podporu Centra APA a aktivit Střediska rané péče, pomáhajícího lidem se zrakovým postižením.

O týden později, 2. 12. od 10:00 do 22:00, pak budou nalévat punč zástupci vedení olomoucké univerzity, zaměstnanci oddělení komunikace UP, hokejisti z HC UP Olomouc, zaměstnanci Ústavu experimentální botaniky AV ČR a další osobnosti – tentokrát na podporu Společnosti pro ranou péči, pomáhající lidem s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením. Podrobnější informace na Facebooku.

Beseda s biskupem Václavem Malým
Jednou z posledních akcí pořádaných k výročí sametové revoluce bude setkání s biskupem Václavem Malým v aule cyrilometodějské teologické fakulty. Debata s prvním mluvčím Občanského fóra, který v listopadových dnech před třiceti lety moderoval největší protistátní demonstrace na Václavském náměstí a na Letné, se uskuteční 26. 11. od 15:00.
Vyhlášení literární soutěže a křest básnické sbírky Adama Hoška
Už po šestadvacáté se literární talenti budou moci přihlásit do Literární soutěže pro studenty UP, která bude vyhlášena 27. 11. v 18 hodin v Coffee Library ve Zbrojnici. Na akci se také pokřtí debutová básnická sbírka A na stromech les studenta FF Adama Hoška, jež vznikla na základě jeho opakovaného úspěchu v soutěži. Výběr ze své tvorby navíc přečtou celkem čtyři autoři. Vstup zdarma. Více informací najdete na Facebooku.
DizajnTrh opět na Konviktu
Ve dnech 23.–24. 11. po roce opět obsadí prostory Konviktu prodejní přehlídka výrobků českých a slovenských designerů DizajnTrh. Zastavte se na tradiční předvánoční akci, která je úzce spojena i s univerzitními iniciativami a spolky – o chill out zónu a hudební program se postará Zaparkuj, swap party uspořádá Udržitelný Palacký, divadlo pro děti zahraje spolek Nabalkoně a filmovou vložku přichystají Pastiche filmz. Podrobnosti najedete na Facebooku.

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube