Olomouc (16. ledna 2017) – Upozornit na problémy, s nimiž se Olomoučané setkávají při svých cestách městem, mohou lidé díky jedinečnému portálu. Dostal název Chodím Olomoucí a provozuje ho Univerzita Palackého.
Nový portál má upozornit na potíže, s nimiž se lidé setkávají při svých cestách městem. Kdo chce, může tak prostřednictvím webových stránek upozornit například na špatný chodník či problematický přechod přes silnici. Provozovatelé portálu chodimolomouci.cz počítají i s tipy, které mají pomoci lepšímu fungování hromadné dopravy, i s podněty, které se týkají špatného parkování. Portál eviduje také záznamy o bezohledné a rychlé jízdě aut v určité lokalitě a zajímá se o funkčnost bezbariérových přístupů.
„Chceme zjednodušit komunikaci mezi občany a těmi, kdo je zastupují a zodpovídají za kvalitu života ve městě. Záleží nám na tom, aby se občané zapojili do veřejného dění. Oni budou těmi, kteří upozorní na problematické oblasti dopravy ve městě. Následně pak budou moci sledovat, jak bylo s jejich podněty naloženo,“ řekl Matúš Šucha, vedoucí katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Zdůraznil přitom cíl této aktivity. „Rádi bychom přispěli k udržitelnému rozvoji města. Chceme, aby Olomouc byla městem, které je dobrým místem pro život všech,“ dodal.
Vložení příspěvku na portál je podle Šuchy jednoduché. Stačí anonymně nahrát do systému fotografii místa s adresou a krátkým popisem problému. Portál nahlášené podněty zobrazí, současně je jeho správci zašlou kontaktním osobám na magistrátu města. „Lidé tak mohou sledovat, jaká místa jsou pro chodce nejsložitější a jak jejich problematičnost magistrát a další zodpovědné instituce následně řeší,“ vysvětlil Šucha, dopravní psycholog z UP. V rámci pilotního provozu se už mezi připomínkami objevil například požadavek na opravu rozbité silnice v Křížkovského ulici – mezi filozofickou fakultou, rektorátem UP a Zbrojnicí. Mezi podněty je i požadavek na opravu rozbitého chodníku na Masarykově třídě, na mostě přes řeku u vysokoškolských kolejí UP.
„Jsme velmi rádi, že stav města není lidem lhostejný. Nový portál doplňuje možnosti, které už delší dobu existují, například dobře fungující a velmi jednoduchý formulář na stránkách technických služeb, kde lidé mohou oznamovat růžné poruchy a problémy. Také podněty, které se na novém portálu objeví, se budeme zabývat,“ reagoval na novinku náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec. Dodal, že všechny tyto aktivity mohou přispět k cílům, kterými se zabývá plán udržitelné městské mobility, tedy mimo jiné i snížení podílu individuální automobilové dopravy.
Portál Chodím Olomoucí provozuje Univerzita Palackého se souhlasem a podporou spolku Pražské matky, který vyvinul a provozuje portál Chodci sobě v Praze. „Náš portál vznikl v roce 2012. K dnešnímu datu má za sebou skoro 400 vyřešených podnětů nejrůznějších druhů, včetně rekonstrukcí nebezpečných křižovatek či tramvajových zastávek. Univerzitě Palackého jsme zprostředkovali podlicenční smlouvu k využití našeho redakčního systému a metodickou podporu. Chodcům v Olomouci přejeme hodně úspěchů,“ dodala Jarmila Johnová, předsedkyně spolku.
Kontaktní osoby:
Matúš Šucha
Filozofická fakulta Univerzity Palackého | katedra psychologie
E: matus.sucha@upol.cz | T: 585 633 502
Portál Chodím Olomoucí: http://chodimolomouci.cz/
Sdružení Pražské matky: http://www.prazskematky.cz/; http://www.prazskematky.cz/o-nas/ke-stazeni/