Udržitelná univerzita

Přechod na udržitelný rozvoj je pro dnešní společnost jednou z největších výzev tohoto století. Věříme, že univerzity by měly šířit inovace, které posilují společenskou odpovědnost a podporují environmentálně příznivé chování. Od roku 2016 funguje studentský spolek Udržitelný Palacký, který ve spolupráci s vedením UP prosazuje tyto principy i na naší univerzitě a zároveň je šíří mezi veřejnost. Mezi jeho stěžejní počiny patří Freeshop a Václavka. Mimo to existuje od roku 2014 při Oddělení komunikace UP projekt Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor nebo podpora cyklistiky UP Bike.

Freeshop

Už jste slyšeli o cirkulární ekonomice? Freeshopem se jí snažíme nastartovat i na naší univerzitě. Jestli máte věci, které nepotřebujete, ale někdo další by je mohl využít, např. oblečení, nádobí, nebo knihy, stačí je přinést. Samozřejmě si také můžete vzít cokoliv, co v budoucnu využijete. A to vše zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Nejenom, že tímto způsobem snižujeme ekologickou zátěž, ale posilujeme tak i solidaritu mezi studenty a v neposlední řadě pomáháme poloprázdným studentským peněženkám.

www.facebook.com/udrzitelnypalacky

Komunitní zahrádka Václavka

Nevyužité místo s obrovským potenciálem jsme proměnili na první komunitní studentskou zahrádku v Česku. Nachází se v átriu kolejí Bedřicha Václavky a slouží na pěstovaní bylinek a zeleniny, které si jako studenti či zaměstnanci univerzity můžete natrhat bezplatně. Je také oblíbeným místem pro setkávání studentů - organizují se tam grilovací párty, narozeninové oslavy, vánoční punčování, či studentské snídaně.

www.facebook.com/Václavka

Zaparkuj - oživujeme veřejný prostor

Iniciativa Zaparkuj pořádá od roku 2014 ve veřejném prostoru, primárně v parcích nebo na parkánu Uměleckého centra UP, kulturní, sportovní a edukativní akce nízkoprahového zaměření. Zaparkuj disponuje vlastní půjčovnou stolních a deskových her, sportovního vybavení nebo dek. To vše zdarma. Během letošního léta jsme otevřeli také Zaparkuj půjčovnu piknikových košů ve spolupráci s Coffee Library ve Zbrojnici. Stojíme také za desítkami letních filmových projekcí.

www.zaparkuj.upol.cz

Dobrovolnické centrum UP

Studenti mají být aktivními občany a dobrovolnictví je jednou ze skvělých příležitostí, jak měnit prostředí kolem nás. V současné době je Dobrovolnické centrum UP jediné dobrovolnické centrum zřízené univerzitou v zemích V4. Centrum vede evidenci organizací, institucí a aktivních občanů, organizuje nábor dobovolníků a poskytuje odborné poradenství.

Daruj krev s UP

Každoroční soutěž mezi studenty a zaměstnanci na podporu bezplatného dárcovství krve, do které se můžete od podzimu zapojit i vy.

www.daruj.upol.cz

UP Bike

Univerzitní iniciativa UP Bike podporuje městskou cyklodopravu a aktivně propaguje cyklistiku v Olomouci. Nabízí systém sdílení kol ve spolupráci s rekola.cz, a také příspěvek na posezónní servis kola. V rámci projektu Ride2sCool studenti UP doprovázejí olomoucké žáky na kole na jejich cestách do školy.

Více na FB UP Bike.

Kulturní a kreativní průmysly na Olomoucku

Publikace mapuje a analyzuje aktuální stav, strukturu a odvětví kulturních a kreativních průmyslů (data odpovídají stavu v roce 2016). Studie zahrnuje popis struktury a kvantitativních ukazatelů jednotlivých odvětví, jakými jsou počet aktivních subjektů, zaměstnanost, obrat a trendy perspektivního vývoje.

Kulturní a kreativní průmysly na Olomoucku (PDF)