Vánoce pro všechny nadělí seniorům dárky, cukroví i Tomáše Kluse

středa 21. listopad 2018, 10:55 – Text: OK

Olomouc (21. 11. 2018) – Projekt Vánoce pro všechny je dobročinný neziskový projekt studentů Univerzity Palackého v Olomouci. V prvních dvou ročnících se projekt zaměřoval na pacienty léčeben dlouhodobě nemocných (LDN), kteří trávili svátky o samotě. Letos bude poprvé rozšířen o zařízení jiného charakteru: kromě LDN dobrovolníci navštíví také Dům pokojného stáří v Bohuslavicích či centrum pro děti s autismem Jdeme Autistům Naproti, z. s.

Desítky obdarovaných za dva roky
„V roce 2016 jsme začínali v léčebně dlouhodobě nemocných při Vojenské nemocnici Olomouc pouze se třemi dobrovolníky u deseti pacientů. Loni jsme projekt rozšířili o obdobnou léčebnu v Moravském Berouně a počet obdarovaných i dobrovolníků se výrazně navýšil,“ řekla Nela Chudová, studentka magisterského studia politologie a zakladatelka výzvy. Za dva roky bylo v rámci projektu obdarováno na 85 seniorů. Letos hodlají organizátoři nově přinést dárky i malým klientům olomouckého centra Jdeme Autistům Naproti či seniorům v Domě pokojného stáří v Bohuslavicích. Od loňského roku Vánoce pro všechny podporuje také Univerzita Palackého, která poskytuje studentům zázemí pro sběr dárků a pomáhá jim s propagací akce. „Těší nás, že se naši studenti rozhodli pomáhat právě seniorům, na něž dnešní společnost často zapomíná, i když jsou jejich přání mnohdy úsměvně skromná, a naopak jejich upřímná vděčnost nezná hranic,“ dodal k zapojení univerzity prorektor Petr Bilík.

Vánoce pro všechny podpoří i Tomáš Klus
Koncem listopadu se organizátoři akce vypraví do všech jmenovaných zařízení, aby zjistili od každého pacienta zvlášť, co by si pod stromeček přál. Následně budou jejich přání zveřejněna na webových stránkách www.vanocevsem.cz, kde bude možné zarezervovat si konkrétní dárek. „Předání dárečku je pak velmi jednoduché. Po rezervaci a vyplnění krátkého formuláře dárek zabalíte, označíte jmenovkou a do 17. prosince jej přinesete na recepci Knihovny Univerzity Palackého na Biskupském náměstí,“ doplnila Nela Chudová. Zároveň s dárkem mohou lidé donést i cukroví, které po malých balíčcích organizátoři akce předají obdarovaným. Nově studentskému projektu vyjádřil podporu zpěvák Tomáš Klus, který se bude 28. listopadu účastnit první návštěvy v jednom z vybraných zařízení. „Senioři, kteří zde pobývají, se mohou těšit na malý soukromý koncert i krátké povídání s Tomášem,“ upřesnila Nela Chudová a dodala: „Vyslyšeli jsme také časté dotazy z minulých let a zavedli jsme možnost zasílání peněz na náš transparentní účet pro ty, kteří se nacházejí v zahraničí, nebydlí v okolí Olomouce nebo z jakéhokoli důvodu nemohou dárek fyzicky doručit.“ Slavnostní předávání dárků a cukroví proběhne ve všech zařízeních od 18. do 19. prosince.

Více informací o projektu Vánoce pro všechny naleznete na www.vanocevsem.cz.

Kontakt:
Nela Chudová | organizátorka
E: nela.chudova01@upol.cz | M: 734 182 042

Veronika Špalková | organizátorka
E: veronika.spalkova01@upol.cz | M: 607 700 411