V laboratořích přírodovědecké fakulty byly vyrobeny už stovky litrů dezinfekce, poptávka je obrovská

neděle 22. březen 2020, 9:50 – Text: OK

Olomouc (22. března 2020) Několik stovek litrů účinné dezinfekce už připravili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, aby svým dílem přispěli k opatřením proti šíření nového typu koronaviru. V laboratořích vyrobená dezinfekce odpovídá definici Světové zdravotnické organizace a dosud našla využití například v olomouckém dopravním podniku či pomohla zvýšit ochranu sociálních pracovníků starajících se o seniory a policistů, kteří dohlížejí na dodržování preventivních opatření. Pokud chemické firmy nedokážou uspokojit nynější vysokou poptávku, bude příprava dezinfekce v laboratořích přírodovědecké fakulty pokračovat.

Odborníci z přírodovědecké fakulty o přípravě dezinfekce začali uvažovat už před necelými dvěma týdny, dlouhou dobu však trvala komunikace s úřady. „V současné situaci je potřeba kvantum dezinfekce, která funguje i bez papírování," uvedl vedoucí katedry organické chemie Jan Hlaváč.

První více jak stovku litrů dezinfekce pro potřebné připravili chemici z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů, kteří použili vlastní zásoby chemikálií a distribuovali jí na potřebná místa. „My jsme si také uvědomovali zoufalý nedostatek dezinfekce a připravili se na výrobu několika stovek litrů, což není pro nevýrobní pracoviště úplně jednoduché. Prvních 600 litrů se nám podařilo vyrobit a distribuovat během dvou dnů. V současné době máme poptávku na 1000 litrů. Celkově si myslím, že obě naše pracoviště regionu výrazně pomohou," podotkl Hlaváč, podle kterého dezinfekci pomáhají vyrábět i další katedry přírodovědecké fakulty.

Část dezinfekce připravená na přírodovědecké fakultě byla interně nabídnuta k využití na olomoucké univerzitě, jelikož i po zrušení výuky chodí do zaměstnání značný počet pracovníků a je třeba snížit riziko přenosu nákazy. Další stovky litrů našly využití jinde. „Oslovili jsme Dopravní podnik města Olomouce, kterému jsme zaslali 150 litrů dezinfekce. Dezinfekci jsme dodali i krajskému úřadu, Výchovnému ústavu Nový Jičín či základní škole, která se stará o děti zaměstnanců integrovaného záchranného sboru. Zásobili jsme i některé instituce pracující v sociálních službách, policii a několik málo komerčních subjektů, " řekl Hlaváč.

Přírodovědecká fakulta dokáže ve svých laboratořích teoreticky vyrobit až několik tisíc litrů dezinfekce denně. Technicky je limitována pouze dodávkami základních chemikálií. „Velké díky patří společnosti VWR, která nám pomáhá se zásobováním chemikáliemi, které jsou na trhu čím dál méně dostupné," dodal Hlaváč.

V případě zájmu o podrobnosti ohledně výroby dezinfekce na katedře organické chemie kontaktujte Šárku Chovancovou (E: sarka.chovancova@upol.cz | M: 776 095 547).

 

V případě zájmu o podrobnosti ohledně výroby dezinfekce na RCPTM pak kontaktujte Martinu Šaradínovou (E: martina.saradinova@upol.cz | M: 773 616 655).

Zpět