Univerzita si v mezinárodních žebříčcích vylepšila pozici i své dosavadní maximum

Grafika: UP
Pátek 6. květen 2022, 9:15 – Text: (red)

V mezinárodním žebříčku THE Impact Rankings, který sleduje, jak se univerzitám po celém světě daří naplňovat cíle udržitelného rozvoje OSN, zaznamenala Univerzita Palackého výrazný úspěch a vylepšila si svou dosavadní pozici. Spolu s Univerzitou Karlovou se totiž umístila na pozici české jedničky, když se v žebříčku světových univerzit posunula na 201.–300. místo. V dalším mezinárodním hodnocení Center for World University Rankings si navíc vylepšila své dosavadní maximum.

„Problematice udržitelného rozvoje se na celouniverzitní úrovni systematicky věnujeme teprve rok a uvědomujeme si řady rezerv a výzev, které před námi stojí. Mnohé evropské univerzity jsou nám v této oblasti inspirací a budeme rádi, když se v této oblasti posuneme tak, že budeme moci být příkladem ostatním,“ uvedl Tomáš Opatrný, prorektor pro informační technologie, hodnocení výzkumu a udržitelnost UP.

Times Higher Education Impact Ranking 2022

Žebříček Times Higher Education Impact Ranking se zaměřuje na cíle udržitelného rozvoje OSN (SDGs) a poprvé byl spuštěn v roce 2019. Od počátku vzniku tohoto mezinárodního hodnocení se olomoucká univerzita zapojuje do sběru dat zaměřených na udržitelný rozvoj. Na počátku bylo do hodnocení zapojeno pouze 465 univerzit ze 76 zemí světa, ve vydání pro letošní rok je to o téměř 1000 univerzit a 30 zemí více. Navzdory narůstajícímu počtu univerzit dokázala Univerzita Palackého svou pozici vylepšit.

Pro umístění v celkovém žebříčku bylo zapotřebí zpracovat lépe a zanalyzovat odpovídajícím způsobem celkem čtyři SDGs. Celkové umístění bylo vytvořeno ze tří nejlepších výsledků dle získaného skóre a z povinného cíle 17. UP dosáhla nejlepších výsledků v SDG 3 (zdraví a kvalitní život), SDG 4 (kvalitní vzdělání), SDG 11 (udržitelná města a obce) a také v povinném cíli 17 (partnerství ke splnění cílů).

„Výrazný posun nastal především díky úspěchu v hodnocení kvality vzdělání, a to z důvodu zlepšení hodnocení hned ve dvou indikátorech. Tento úspěch byl umožněn především díky pilotnímu získání a zaznamenávání dat, která UP v minulosti neměla k dispozici a získávala tak doposud nulové skóre. Zadání odpovídajících hodnot tak výrazně pozitivně ovlivnilo konečné umístění,“ podotkl Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy UP.

Dalších zlepšení dosáhla olomoucká univerzita v SDGs: Zdraví a kvalitní život; Důstojná práce a ekonomický růst; Udržitelná města a obce a Partnerství ke splnění cílů. Dále pracovat je nutné s poklesem v SDG 9 (Průmysl, inovace a infrastruktura), kdy se UP propadla z 201.–300. pozice na 401.–600. pozici. „Univerzita Palackého v rámci naplňování třetí role a svého poslání realizuje zpracování Adaptační strategie Olomouckého kraje na klimatickou změnu pro období 2023–2030. Podílí se na vypracování zásad hospodaření se zemědělskými pozemky pro Statutární město Olomouc a v rámci interních procesů realizovala Strategii udržitelného rozvoje a akční plán realizace Strategie udržitelného rozvoje UP pro letošní i příští rok,“ dodal prorektor Michal Malacka.

Světovou špičkou v oblasti naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN byla pro rok 2022 vyhodnocena australská Western Sydney University. Kompletní umístění je k dispozici zde.

Center for World University Rankings 2022/2023

The Center for World University Rankings (CWUR) upravil na přelomu 2019/2020 metodiku tak, aby byl kladen stejný důraz na vzdělávací prostředí i výzkum a pracuje s následujícími ukazateli: kvalita vzdělání (25 %), zaměstnanost absolventů (25 %), kvalita zaměstnanců (10 %), výzkumný výkon (zahrnuje výzkum (10 %), vysoce kvalitní publikace (10 %), počet výzkumných prací ve vlivných časopisech (10 %) a citovanost (10 %).

Ve vydání pro rok 2022/2023 si olomoucká univerzita na základě předložených podkladů vylepšila své maximum na 566. pozici (doposud nejlépe 572.) a stále tak patří mezi 4 české univerzity, které se drží v první tisícovce. V tuzemsku zaujímá 3. příčku za Univerzitou Karlovou a Masarykovou univerzitou a stejnou pozici drží v rámci ČR i v oblasti výzkumného vývoje, celosvětově je pak na 533. místě. Kompletní výsledky jsou zveřejněny zde.