Univerzita Palackého vyráží na turné po Slovensku, Slováků na ní studuje čím dál více

středa 23. leden 2019, 14:49 – Text: OK

(Olomouc, 23. ledna 2019) – Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se v příštích týdnech představí na školách a veletrzích po celém Slovensku. Zástupci druhé nejstarší univerzity v Česku budou prezentovat možnosti studia a budoucího uplatnění v celkem osmi městech. Téměř deset dní trvající turné zahájí 28. ledna na bratislavském Gymnáziu Bilíkova 24 rektor Jaroslav Miller v doprovodu českého velvyslance na Slovensku Tomáše Tuhého. Výprava poté zavítá také do Trenčína, Trnavy, Žiliny, Nitry, Prešova, Bánské Bystrice a Košic.

Univerzita Palackého nabízí na osmi fakultách přes 300 studijních programů a stovky možných oborových kombinací. „Své budoucí povolání si mezi nimi vybírá i velké množství studentů ze Slovenska, kterých v současnosti studuje v Olomouci více než 1800. I to je důvodem, proč již třetím rokem výjezdy k našim východním sousedům realizujeme,“ řekl rektor UP Jaroslav Miller a dodal, že v posledních letech se UP stala obecně jednou z nejvyhledávanějších univerzit ve střední Evropě ze strany zahraničních studentů. Připomněl zároveň, že UP nyní inovuje své programy tak, aby odrážely poptávku a život ve 21. století. „Získali jsme prestižní institucionální akreditaci a díky ní teď můžeme při tvorbě studijních programů daleko flexibilněji reagovat na požadavky trhu práce.“

Důvodem k návštěvě je i vztah historika a politika Františka Palackého, jehož jméno olomoucká univerzita nese, ke Slovensku. Palacký totiž nejenže studoval v Trenčíně, kde jej učil otec Ľudovíta Štúra, ale ve studiích pokračoval na lyceu právě v Bratislavě. Zde se mimo jiné spřátelil se slovenským historikem a jazykovědcem Pavlem Josefem Šafaříkem. I proto zástupci univerzity v čele s rektorem Jaroslavem Millerem a velvyslancem ČR na Slovensku Tomášem Tuhým položí 28. ledna květiny u pomníku Františka Palackého na Palackého ulici v Bratislavě.     

František Palacký podporoval spolupráci Čechů a Slováků již v 19. století. Velmi si vážíme jeho celoživotního díla. Velvyslanectví České republiky v Bratislavě tuto významnou osobnost a její vztah ke Slovensku spolu s partnery pravidelně připomíná,“ uvedl velvyslanec Tomáš Tuhý.

Univerzita Palackého je pro slovenské studenty lákavá

Během návštěvy Gymnázia Bilíkova 24 se žáci setkají s rektorem Univerzity Palackého profesorem Jaroslavem Millerem a zástupci oddělení komunikace UP. Tamější studenti se budou moci potkat také se svými staršími slovenskými kolegy, kteří se rozhodli studovat právě na jedné z osmi fakult UP. Ti jim představí nejen možnosti studia, ale sdělí jim i své zkušenosti se životem v Olomouci – univerzitním městě. Jedna z nejprestižnějších vysokých škol v Česku má v současnosti přes 22 tisíc studentů. I díky tomu se o Olomouci často mluví jako o českém Oxfordu, neboť studenti tvoří téměř čtvrtinu obyvatel města.

Vzhledem k vysoké prestiži, široké nabídce programů, ale i dobré dopravní dostupnosti a geografické poloze si Olomouc vybírá jako svou alma mater stále více slovenských studentů. Meziročně jejich počet vzrostl dokonce o 14 %. Slováci v Olomouci totiž studují za stejných podmínek jako jejich čeští kolegové – zdarma a včetně všech výhod. „Na Univerzite Palackého som našla predovšetkým obor, ktorý na Slovensku študovať v tejto dobe nejde. A akonáhle som navštívila deň otvorených dverí v Olomouci, bolo rozhodnuté,“ shrnuje svou motivaci Lucia Brisudová, která studuje pátým rokem regionální geografii a návštěvy se také zúčastní.

 

Univerzita Palackého šíří vzdělanost téměř 450 let

Univerzita Palackého spoluutváří charakter města již od roku 1573, kdy byla olomoucká jezuitská kolej povýšena na plnohodnotné vysoké učení s právem udělovat tituly. V současnosti je druhá nejstarší vysoká škola v ČR reprezentována osmi fakultami a téměř dvaadvaceti tisíci studenty. Z hlediska vědy a výzkumu se řadí k prestižním evropským školám. S více než třemi tisíci zaměstnanci jde navíc o největšího zaměstnavatele v kraji.

V nabídce olomoucké univerzity lze v současnosti najít prakticky vše, od teologie, učitelství, práva, tělesné výchovy a sportu přes obory humanitní, společenskovědní a uměnovědné až po přírodovědné a lékařské obory či zdravotnické vědy. Posluchači mohou studovat v prezenční i kombinované formě, jeden i více oborů zároveň, a to dokonce mezi různými fakultami. Záleží jen na preferencích studentů. Stačí se podívat na web www.studuj.upol.cz a zájemci se mohou přesvědčit sami.

 

Kontaktní osoba:
Ondřej Martínek | specialista komunikace & event manager
Univerzita Palackého v Olomouci | oddělení komunikace
E: ondrej.martinek@upol.cz | M: 777 587 517