Studentská literární soutěž má své vítěze

Adam Hošek z filozofické fakulty získal první místo v kategorii Poezie. V Literární soutěži UP obsadil i třetí místo v kategorii Próza.
Fotogalerie: Milada Hronová
Čtvrtek 11. květen 2017, 7:47 – Text: Milada Hronová

V Divadelním sále Uměleckého centra UP převzali ocenění vítězové Literární soutěže Univerzity Palackého. V kategoriích Poezie i Próza posbírali veškerá ocenění posluchači filozofické, pedagogické a přírodovědecké fakulty.

Ve 23. ročníku studentské soutěže hodnotila odborná komise celkem 84 textů, z nichž 40 se zařadilo do kategorie Poezie, 44 do kategorie Próza.  Autoři příspěvků byli studenti všech fakult Univerzity Palackého. O letošních laureátech rozhodovala odborná komise složená z odborníků z katedry bohemistiky filozofické fakulty Jany Vrajové a spisovatelů Radka Malého a Michala Sýkory.

Čestné uznání i třetí místo v  kategorii Poezie obdržely studentky pedagogické fakulty Andrea Španihelová a Kristina Válková, druhou příčku získal student filozofické fakulty Miroslav Srna. První místo za poezii si ze soutěže odnesl Adam Hošek, student české filologie – historie filozofické fakulty.

„V momentě, kdy báseň nezapůsobí, neosloví, jakoby nebyla.  Je možné se nad tím zamýšlet, nabízet kurzy tvůrčího psaní na téma poezie. Osobně si myslím, že to naučit nejde. V kategorii Poezie letos zvítězila čistá intuice, čistá radost z tvorby, která přeskočila do stádia čtenářského sdílení. Básně Adama Hoška nás jednoduše oslovily,“ shrnul ke kvalitě soutěžních prací v kategorii Pozie spisovatel Radek Malý. Také Michal Sýkora, který prezentoval výsledky soutěže v kategorii Próza, připustil, že vybrat mezi desítkami shromážděných prací nebylo úplně jednoduché. Odborná komise podle něj hledala především ty texty, které jsou víc než sněním či autoterapií , a snažila se tak ocenit ty příspěvky, které mohou čtenáře nějakým způsobem zaujmout. I v kategorii Próza oslovila komisi práce Adama Hoška, který tak získal třetí místo. Druhé místo převzal Tomáš Lamich z přírodovědecké fakulty, první příčku se komise rozhodla neudělit.

„První pokusy o poezii i prózu si pamatuji někdy z období puberty. Ale kdybych se pod něco z toho, co jsem napsal, měl podepsat, nebylo by to starší než čtyři roky. Ocenění si moc vážím, je to pro mě pocta,“ shrnul svůj výsledek v poezii i próze literární soutěže Adam Hošek, student filozofické fakulty.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se účastnil i rektor UP Jaroslav Miller, tvůrčí atmosféru setkání umocnila krátká vystoupení olomoucké improvizační skupiny O.Li.V.Y.

Literární soutěž Univerzity Palackého každoročně vyhlašuje rektor univerzity. Účastnit se jí mohou všichni studenti prezenčního bakalářského a magisterského studia všech fakult. Je spojena s finančními odměnami 2 000, 1 500 a 1 000 korun za první, druhé a třetí místo. Soutěž pravidelně pořádá oddělení komunikace UP.

Vítězná práce v kategorii Poezie ZDE.

Druhé místo v kategorii Próza ZDE.