Student Tadeáš Kříž jede díky divoké kartě na paralympijské hry

Tadeáš Kříž (vlevo) se svým trasérem Radimem Nevrlým. Foto: archiv T. Kříže
Pátek 9. únor 2018, 8:00 – Text: Martin Višňa

Mezi čtyřiadvaceti sportovci, kteří budou na březnových paralympijských hrách v Jižní Koreji reprezentovat české barvy, bude díky tak zvané divoké kartě i student fakulty tělesné kultury Tadeáš Kříž. Účast na největší světové sportovní akci pro sportovce s postižením si chce hlavně užít.

Zrakově postižený student aplikovaných pohybových aktivit ještě nedávno slavil úspěchy především ve světě biketrialu, když se v roce 2016 stal mistrem Evropy. Nedlouho poté ale začal závodit také v alpském lyžování a na loňském mistrovství republiky lyžařů se zrakovým postižením si vyjel dva tituly.

„Účast na paralympiádě byla první myšlenka, co mě napadla. Když jsem se závodním lyžováním začínal, chtěl jsem se tam jednou dostat, protože v biketrialu to nejde. Poslední dobou jezdím celkem stabilní výsledky a limit pro některé disciplíny jsem splnil, takže i proto divoká karta vyšla,“ uvedl Kříž.

„Samozřejmě jsem rád, že můžu na paralympiádu vyrazit. Bude to největší sportovní zkušenost a zážitek v mém životě. Chci si to hlavně užít. Jelikož jezdím teprve chvíli, nějaký velký výsledek neočekávám,“ dodal s tím, že fandit mu bude nejen rodina, ale i kolegové z biketrialu.

Kříž, kterému byla před časem diagnostikována Leberova hereditární optická neuropatie projevující se úbytkem očních nervů a rozostřeným viděním, jezdí závody s trasérem Radimem Nevrlým, jenž jede před ním a přes komunikační zařízení ho informuje o terénu a dalších potřebných detailech. Podle reprezentačních trenérů má velký potenciál a zlepšuje se závod od závodu.

XII. zimní paralympijské hry se v jihokorejském Pchjongčchangu konají po skončení XXIII. zimních olympijských her ve dnech 9. až 19. března, o medaile na nich budou bojovat sportovci ze 42 zemí. Českou republiku budou reprezentovat alpští lyžaři a sledge hokejisti. Kromě Kříže se z Univerzity Palackého her zúčastní také vedoucí katedry aplikovaných pohybových aktivit fakulty tělesné kultury Zbyněk Janečka jako trenér sjezdařů.