Pevnost poznání otevře své brány v sobotu 23. května

Foto: Pevnost poznání PřF UP
Pátek 15. květen 2020, 12:00 – Text: Martina Vysloužilová

Dobrá zpráva pro všechny děti i rodiče, kteří milují vědu. Po dlouhých 75 dnech totiž opět ožijí expozice centra popularizace vědy Pevnosti poznání v Olomouci. Brány interaktivního muzea se pro veřejnost otevřou v sobotu 23. května v 9 hodin.

Při znovuotevření muzea vědy budou zaměstnanci postupovat podle hygienických opatření, která vyplývají z aktuálních nařízení Vlády ČR. Kapacita budovy bude omezena na 100 návštěvníků v jednu chvíli a pracovníci budou klást důraz na dodržování dvoumetrového odstupu v jednotlivých částech muzea. U vstupu budou umístěny dezinfekční prostředky, kterými budou ošetřovány i jednotlivé vystavené předměty, a to i během provozu.

Návštěvníci se hned po otevření seznámí s atraktivními programovými novinkami včetně exponátů, které tým Pevnosti připravil společně s odborníky z Přírodovědecké fakulty UP. Aktuálně spolupracuje s katedrou fyzikální chemie na expozici popularizující aplikaci nanotechnologií, vybrané předměty vznikají po konzultacích s geografy, geology, geoinformatiky, zoology i botaniky.

„Ať už je to krize v podobě aktuální pandemie koronaviru nebo klimatické změny, řešení globálních i lokálních problémů civilizace tkví v důkladném poznání světa prostřednictvím vědeckých faktů. Je naším výsostným úkolem zprostředkovat veřejnosti možná řešení problémů, která aktuální výzkum a technologie nabízejí; společnost musí vidět, že věda má smysl,“ řekl Matěj Dostálek, ředitel Pevnost poznání.

Poprvé zájemci uvidí například exponáty, které názorně ukážou, jak ve velkém měřítku vyčistit znečištěnou vodu. „Vědcům pomáhají nanotechnologie. Přesněji nanočástice železa, které mohou na svůj povrch navázat velké množství nečistot a následně být odstraněny z vody prostřednictvím magnetického pole,“ vysvětlila koordinátorka geografie a chemie Zuzana Kopečná.

Muzeum vědy Pevnost poznání letos oslavilo pět let od svého otevření. Malé i velké návštěvníky zve do úžasného světa vědy, který vůbec nemusí být nudný nebo složitý. Právě naopak. Pevnost dokázala, že věda může bavit každého. Od čtyřletých dětí až po jejich prarodiče. Ročně do ní zavítá na 100 tisíc návštěvníků. Ohlas veřejnosti je výsledkem úsilí týmu Centra popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který s obrovskou energií připravuje portfolio aktivit, díky kterým se do expozic lidé vracejí.

Více na www.pevnostpoznani.cz.