Olomouc si budu pamatovat jako úžasné místo s úžasnými lidmi, říká absolventka z Izraele

Linoy Ratush.
Foto: Vojtěch Duda
Sobota 22. květen 2021, 8:00 – Text: Martin Višňa

Řady absolventů Univerzity Palackého v těchto dnech rozšířily čtyři desítky studentů programu General Medicine na lékařské fakultě. Jako doktoři medicíny se nyní rozjíždějí za službou pod Hippokratovou přísahou do všech koutů světa, od Argentiny přes Egypt a Velkou Británii až po Singapur. Jednou z nich je Linoy Ratush z Izraele, která chce doma pracovat jako praktická lékařka.

„Lékařskou fakultu UP jsem si vybrala především proto, že jsem znala několik lidí, kteří tu studovali a byli velmi spokojení. Když jsem se sem pak přijela podívat, opravdu mě zaujalo, jak krásná a přátelská ke studentům Olomouc je,“ uvádí čerstvá paní doktorka, která prý svoji budoucnost odjakživa viděla v medicíně a pomáhání druhým lidem.

Mezi spolužáky dosáhla Linoy Ratush nejlepšího studijního průměru, ovšem jak vzpomíná, nebylo studium vždy úplně nejlehčí. Dokonce jej nazvala bláznivým dobrodružstvím, na které nezapomene. „Bláznivé ale v tom dobrém smyslu slova. Ten stres před zkouškami a naopak radost po nich, to se nedá slovy popsat,“ říká.

„Na začátku studia byla výzvou anatomie, kdy jsme si museli zapamatovat vše do nejmenších detailů. Později pak patofyziologie a mechanismy vývoje nemocí. Ale všechno je možné. Je důležité pochopit, co studujete, a přistupovat k tomu ze srdce,“ ohlíží se za konkrétními předměty. „A co se týče učitelů, mohu říci, že nás všichni velmi podporovali. Na jakoukoliv naši otázku okamžitě odpověděli a snažili se nám vždy problém vysvětlit co nejlépe.“

Chválu přitom Linoy Ratush spojuje nejen s výukou, ale i s přístupem fakulty a univerzity k zahraničním studentům v době epidemie. „Když covid přišel, nebylo to pro nás jednoduché. Univerzita ale odvedla vynikající práci, dostávali jsme průběžně potřebné informace a byli jsme v bezpečí, i když jsme byli daleko od domova,“ dodává absolventka, která už plánuje, jak doma v Izraeli začne v praxi využívat to, co se v Olomouci naučila.

Přemýšlí o práci praktického lékaře. Líbí se jí charakter takové praxe, která v sobě kloubí jak prevenci nemocí, tak co nejlepší možnou péči a přináší rozmanité množství pacientů. „Olomouc si budu vždy pamatovat jako místo, kde jsem dosáhla svého cíle. Jako úžasné místo s úžasnými lidmi a zábavnou a podporující komunitou. Jiné místo bych si ke studiu nevybrala…“ uzavírá Linoy Ratush.