Literární majáles tematicky korunuje ředitelku univerzitní knihovny

Úterý 2. květen 2017, 12:38 – Text: OK

Olomouc (2. května 2017) – Po roce převezme po Marku Ebenovi majálesovou korunu Helena Sedláčková, ředitelka Knihovny Univerzity Palackého v Olomouci. Stane se teprve druhou ženou, které studenti tento titul propůjčí. Svého úřadu se slavnostně ujme ve středu 3. května ve 13 hodin na Dolním náměstí před účastníky alegorického průvodu. Ten ji následně doprovodí do Bezručových sadů, kde bude letošní majáles slavnostně zahájen.

Knihovna 21. století je i místem setkávání

Helena Sedláčková není ředitelkou jen jedné, ale hned devíti knihoven, neboť pod ní spadají i fakultní pobočky a Britské centrum. Dohromady je navštíví téměř půl milionu čtenářů ročně,“ říká hlavní koordinátor majálesu Ondřej Martínek a dodává: „Za jejího působení se knihovny staly nejen studijním prostorem, ale také místem pro setkávání studentů i široké veřejnosti.“ Ústřední knihovna Univerzity Palackého, tzv. Zbrojnice, má jedny z nejdelších otevíracích hodin v ČR. V tuto chvíli je svým čtenářům k dispozici 74 výpůjčních hodin týdně. Od loňského roku nově funguje i noční studovna, kterou je možné využívat nonstop.

Král, respektive královna, byla vzhledem k letošnímu literárnímu tématu majálesu jasnou volbou,“ vysvětluje Martínek. Paní ředitelce Sedláčkové se podařilo oživit univerzitní knihovnu v mnoha směrech. Otevřely se nové studovny, byl zřízen dětský koutek pro studující maminky a k dispozici je i pétanque hřiště, kde si studenti mohou zpříjemnit chvíle mezi učením. Pro usnadnění vracení knihovních výpůjček byly zakoupeny další dva biblioboxy, knihy je tedy možné pohodlně vrátit i na filozofické a přírodovědecké fakultě. Knihovna se zapojila také do úspěšného absolventského projektu Univerzity Palackého, její služby je možné využívat i po dokončení studia.

Zbrojnice rozhodně není jen místem k učení, podporuje různé studentské aktivity, pořádá výstavy, přednášky se zajímavými osobnostmi, autorská čtení nebo večery deskových her. Již dvakrát mohli studenti poznat prostředí knihovny z jiné stránky, byla pro ně uspořádána noc ve Zbrojnici, kdy si užili spoustu her a přenocovali mezi knihami.

Hlava Ebena předá štafetu

Ačkoliv loňský král Marek Eben nemůže osobně předat korunu, účastníci korunovace nebudou ochuzeni o jeho břitký humor. Připravil pro nás proslov, který pronese jeho hlava, tedy podobizna vytvořená pro loňský ročník,“ naznačuje tajemně Zuzana Bernátová z organizačního týmu. Alegorický průvod na téma „Literární hrdinové v nás“ se sejde již ve 12.30 na nádvoří Zbrojnice, odkud vyrazí centrem města vstříc korunovaci své královny. „Na nejzdařilejší masky čekají ceny v hodnotě přes dvacet tisíc korun. Věříme, že se jej letos zúčastní nejen studenti, ale i široká olomoucká veřejnost včetně rodin s dětmi,“ vyzývá k účasti Bernátová.

Majáles, který letos přinese více než 100 bodů programu, začíná již 2. května v Bezručových sadech. Návštěvníci se mohou těšit na venkovní sportovní aktivity, ale také divadelní a hudební představení v šapitó. Více o akci na www.majalesolomouc.cz