Jak fungovat v čase klimatické krize a nezapomenout na budoucnost?

Grafika: Vojtěch Duda
Středa 22. březen 2023, 13:16 – Text: Michal Zych

Deset tisíc let prostředí příznivého pro rozvoj lidské civilizace je u konce. Jak můžeme dále naplňovat své potřeby a zároveň umožnit kvalitní život i těm, kdo budou žít na této planetě po nás? Na to hledá odpověď ona tolikrát skloňovaná udržitelnost. Jak souvisí se změnou klimatu, energetikou nebo financemi, představí tři odborníci během tří přednášek. S první, nazvanou Zpátky na zem: východiska klimatické krize bez růžových brýlí, vystoupí Tomáš Jungwirth Březovský 29. března od 11 do 12:30 hodin na CMTF v místnosti U11. Pro účast se registrujte na Portálu celoživotního vzdělávání. Další přednášky chystá Udržitelná univerzita na duben a květen.

Za většinu změn, které negativně ovlivňují náš život na planetě Zemi, si můžeme sami a žádná jedna zázračná technologie nás nespasí. Přechod k udržitelnému způsobu fungování, které může obstát v nových podmínkách, si žádá nové myšlení, novou politiku a novou etiku. Co činí z klimatu politický problém v pravém slova smyslu? Které cesty mohou vést ke klimatické neutralitě? Proč je klíčové, nakolik si ceníme současnosti oproti budoucnosti? A co si různí lidé představují, když říkají – vraťme se na (Z)em?

O tom bude mluvit Tomáš Jungwirth Březovský – vedoucí Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), který v roce 2019 založil. Zabývá se výzvami spojenými se změnou klimatu a nízkouhlíkovou transformací, a také sleduje dění ve státech západního Balkánu. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, následně studoval demokracii a lidská práva na univerzitách v Bologni a Sarajevu. Strávil také půl roku na stipendijním pobytu na Evropském univerzitním institutu ve Florencii, kde se věnoval problematice klimatické mitigace a adaptace v mezinárodních souvislostech. Během českého předsednictví v Radě EU 2022 spolupracoval v roli národního experta s ministerstvem životního prostředí.

Tomáš Jungwirth Březovský: Zpátky na zem: východiska klimatické krize bez růžových brýlí
29. března od 11 do 12:30 hodin na CMTF (Univerzitní 244/22) v místnosti U11
Studenti a zaměstnanci UP se pro účast registrují na Portálu celoživotního vzdělávání.

Další přednášky o udržitelnosti:
– Duben (bude upřesněno) – Udržitelnost a finance
– 17. května, 13–15 h. – Pasti komunikace klimatické změny a jak z nich ven

Záznamy z předchozích vzdělávacích akcí naleznete na webu Udržitelné univerzity.