Americký velvyslanec Schapiro debatoval se studenty práv

čtvrtek 3. listopad 2016, 16:48 – Text: OK

Olomouc (3. listopadu 2016) – O zahraniční politice, prezidentských volbách, terorismu, uprchlické krizi nebo o závažnosti klimatických změn hovořil ve čtvrtek 3. listopadu 2016 se studenty právnické fakulty americký velvyslanec Andrew H. Schapiro. Přednáška, kterou si nenechalo ujít na 350 zájemců, byla součástí velvyslancovy oficiální návštěvy Univerzity Palackého v Olomouci a její právnické fakulty.

Schapiro přijel do Olomouce na pozvání studentského spolku Nugis Finem a právnické fakulty. „Snažíme se zvát na fakultu významné osobnosti. Tak jsme si řekli, proč nezkusit amerického velvyslance. A ono se to povedlo. Komunikace a spolupráce s americkou ambasádou byla velmi snadná a příjemná. Nejednali jsme kupodivu vůbec o tom, zda pan velvyslanec přijede, ale o tom, kdy a za jakých podmínek,“ řekl Ondřej Sasín, student právnické fakulty a člen Nugis Finem.

Velvyslance přivítala potleskem plná aula. Ve své prezentaci připomněl historii vztahů naší republiky a USA, dotkl se vojenské spolupráce, pochválil českou armádu a pojmenoval výzvy, které má před sebou česko-americká spolupráce, například v oblasti ekonomiky. Nevynechal ani aktuální téma prezidentských voleb. „Díkybohu, že volby budou už za týden. Volební kampaň totiž vůbec nebyla nudná a až příliš tvrdě se odehrávala přes sdělovací prostředky. Novináři hledali senzace a kontroverzní témata. Pod těmito informaci se však ztratilo to hlavní – debata o zdravotnictví, univerzitách, migrantech nebo ochraně jižní hranice USA,“ posteskl si Schapiro. Současně přiznal, že z pozice velvyslance nemůže říci, koho bude volit. „Nikdo neví, jak volby dopadnou. Ale už teď vím, že mi bude chybět Barack Obama,“ dodal. Volby jsou podle něj zajímavé i proto, že je možné, že Donald Trump a Hillary Clintová získají stejný počet hlasů od sboru volitelů a o prezidentovi by nakonec rozhodovala Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických.

V druhé části diskuze odpovídal na dotazy studentů, které v drtivé většině směřovaly na zahraniční politiku USA. Než si na závěr udělal selfie se zaplněnou aulou, pochválil přítomné posluchače. „Oceňuji vysokou úroveň vašich otázek a vaši skvělou angličtinu. Můžete být na sebe hrdí,“ dodal velvyslanec.

Hrdá na studenty byla i děkanka právnické fakulty Zdenka Papoušková. „Jsem pyšná na studenty z Nugis Finem, kteří dokázali příjezd pana velvyslance zorganizovat. Jsem ráda, že se akce setkala s takovým zájmem a že se studenti nebáli pokládat zajímavé dotazy,“ řekla děkanka a dodala, že si velmi váží toho, že si Andrew H. Schapiro našel ve svém nabitém programu čas a dorazil. Setkání s ním považuje za velmi inspirativní.

Americký velvyslanec se před besedou setkal také s rektorem Jaroslavem Millerem a vedením právnické fakulty. Také stihl napsat krátký vzkaz do fakultní kroniky, kterou pro výjimečné příležitosti a vzácné hosty založil už první děkan obnovené fakulty Miroslav Liberda. „Patnáct let se do kroniky nepsalo, trochu se na ni zapomnělo. Myslím, že to dnes byl ideální nový začátek. Chtěla bych v této tradici pokračovat,“ doplnila děkanka.

Třiapadesátiletý americký právník Andrew H. Schapiro je velvyslancem USA v České republice od září 2014. Má české kořeny, jeho matka se narodila v Praze.

Kontaktní osoba:

Ondřej Sasín | člen Nugis Finem
Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
E: ondrej.sasin@gmail.com | M: 605 276 248

Eva Hrudníková | pracovnice oddělení komunikace
Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci | oddělení komunikace
E: eva.hrudnikova@upol.cz | M: 775 680 257