AFO nabídne debatu o Evropě, Jařaba i Hvězdnou bránu

Foto: AFO
Čtvrtek 25. duben 2019, 7:29 – Text: Ivana Pustějovská

Konspirační teorie, lži a hry s pravdou, o tom všem bude řeč během dnešního programu Mezinárodního festivalu populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc. Přehlídka dnes  nabídne také premiéru dokumentárního filmu o profesoru Josefu Jařabovi a velkou debatu na téma Česko a Evropa: V čem jsme výjimeční?

Homo academicus pojmenoval svůj film režisér a šéf Audiovizuální produkce UP Martin Müller, který sedm let dokumentoval život amerikanisty a prvního polistopadového rektora UP Josefa Jařaba. Výsledkem je hodinový film, který publikum uvidí poprvé dnes odpoledne. Slavnostní premiéra je v 16 hodin v kině Metropol. Podrobněji o filmu jsme psali ZDE.

Co nám přináší členství v EU a čím jsou naopak Evropě přínosní Češi? Jak česká veřejnost vnímá pozici naší země v Evropě? O tom budou vpodvečer debatovat rektor UP Jaroslav Miller, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil, podnikatelka Petra Plemlová a Martin Buchtík, ředitel Ústavu empirických výzkumů STEM. Panelová diskuze se koná ve Vlastivědném muzeu od 17 hodin.

Čtvrteční tipy AFO

Ženy v české armádě byly až do druhé světové války něčím nemyslitelným. Situace se ale v průběhu času změnila a dnes nejsou vojačky ničím neobvyklým. Historik Jiří Klůc se zaměří na proměnu armády i na roli žen v ní. Přednáška Fenomén 20. a 21. století – Ženy v československé a české armádě začíná ve 14 hodin v Divadle na cucky.

Mluví se o nich každý den. „Fake news“. Kdo je vytváří a kdo je využívá? V Rusku je obsah televizních novin řízen státem. Maxima Pozdorovkina napadlo natočit experimentální dokument, kde nebude jediný pravdivý fakt. Tak jako v jiných zemích i Rusové v roce 2016 sledovali americké prezidentské volby. Většinu informací o kandidátech Hillary Clintonové a Donaldu Trumpovi získávali prostřednictvím televize a na jejich základě si zamilovali toho správného. Pozdorovkin skládá absurdní mozaiku nejmarkantnějších „přešlapů“ odvysílaných v ruských zprávách, redukuje tak americké volby na materiál případové studie nových mediálních praktik a současné propagandy. Snímek Náš nový prezident je k vidění od 19 hodin ve Filmovém sále v Konviktu.

A trochu sci-fi na konec. Kultovní snímek Hvězdná brána je unikátním mixem konspiračních teorií a přesných historických faktů. Ať už na něj vyrazíte proto, abyste se nechali unést sci-fi příběhem, nebo budete hledat právě ony egyptské poznatky, určitě si jej na velkém plátně užijete. Promítá se ve Filmovém sále v Konviktu od 21.30 hodin.