Vědci z UP zkoumají extrémní odolnost želvušek, pomáhají jim v tom středoškoláci

Autofluorescence želvušek rodu Paramacrobiotus po ozáření laserem. Foto: Archiv PřF UP
Středa 24. květen 2023, 8:59 – Text: Šárka Chovancová

Do tajemného světa extrémně odolných želvušek už několik let proniká skupina vědců z katedry experimentální biologie přírodovědecké fakulty a Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP. Odborníci s pomocí středoškolských studentů dávají dohromady údaje o výskytu želvušek v ČR a pokouší se tyto mikroorganizmy také pěstovat v laboratoři. Pomocí transkriptomických a metabolomických přístupů se pak snaží pochopit mechanismy, díky kterým želvušky dokážou přežít masivní dávky radioaktivního záření i extrémní teploty.

„Želvušky jsou mikroskopické organismy známé svou odolností vůči stresu včetně radiace. Běžně se vyskytují v mechu, rozkládajícím se listí i v půdě. Kvůli své odolnosti jsou oblíbeným organismem astrobiologů, kteří studují jejich schopnost přežít v kosmu. My se zaměřujeme hlavně na jejich odolnost k ionizujícímu záření a látkám poškozujícím DNA,“ uvedl Jiří Voller, který projekt koordinuje.

V dubnu vědci z Přírodovědecké fakulty UP a Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty UP zorganizovali v Olomouci akci nazvanou Setkání lovců želvušek, na kterou pozvali středoškolské studenty a další zájemce o tyto podivuhodné mikroorganismy. Většina účastníků pomáhala pořadatelům Jiřímu Vollerovi a Dominiku Vítkovi se sběrem biologického materiálu na izolaci želvušek.

„Cílem našeho projektu je izolovat nové druhy želvušek a založit jejich kultury. Následně na nich ověříme výsledky předchozího studia zaměřeného na to, jaký účinek má radiace na želvušky, které kultivujeme dlouhodobě. Tato data vznikla i díky podpoře programu Igráček pro tým doktorandů z ÚMTM a katedry experimentální biologie,“ doplnil Dominik Vítek.

Kromě prohlídky laboratoří si 15 studentů z celé Moravy v dubnu poslechlo také přednášky zaměřené na odolnost želvušek vůči stresu a možnosti jejich pěstování, biologii spánku a také na to, jak měřit stárnutí organismu a bojovat proti němu. Jitka Nováková z Gymnázia Valašské Klobouky a Jakub Pavlík z Gymnázia Přerov na akci představili svůj výzkum v rámci projektu Badatel, který zahrnuje i expozici několika druhů želvušek radiaci v reaktoru VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Pomohli také s organizací setkání. „Tento rok byla akce určená pro mimoolomoucké studenty, příští podzim plánujeme o pomoc s lovem želvušek požádat studenty z Olomouce," dodal Jiří Voller.