Webinář přiblíží možnosti rehabilitace po covidu-19

Záběr z instruktážních videí Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace LF a FNOL.
Repro: Žurnál UP
Pondělí 19. duben 2021, 9:00 – Text: (vim)

Únava, dechové obtíže, mravenčení končetin nebo třeba úzkost, to jsou příznaky, které mohou znepříjemňovat život i dlouho po prodělání onemocnění covid-19. Takzvanému postcovid syndromu a možnostem rehabilitace se bude věnovat webinář, který na čtvrtek 22. dubna připravila Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc.

Během zhruba hodinového živého streamu budou odborníci z Univerzity Palackého a fakultní nemocnice hovořit o příznacích a zdravotních aspektech postcovid syndromu, rehabilitačních cvičeních, dechových trenažérech, léčebných možnostech nordic walkingu nebo projektu 5S, který pořádající klinika již dříve představila. Řeč bude také o lázních. V programu vystoupí například primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy LF UP a FNOL Milan Sova nebo Kateřina Neumannová z katedry fyzioterapie FTK UP, spoluautorka Doporučeného postupu plicní rehabilitace u onemocnění covid-19, se kterou jsme nedávno přinesli rozhovor, viz zde.

„Prodělané onemocnění lze vnímat jako příležitost pro zlepšení vlastního zdraví. Proto jsme už na podzim loňského roku nastartovali projekt 5S, který pomáhá zlepšit a upevnit zdraví zdůrazněním pěti jednoduchých receptů. Měli bychom se správně stravovat, dostatečnou dobu spát, zbavit se stresu, sportovat a neměli bychom kouřit,“ uvedla přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Eliška Sovová.

Na zmíněný projekt, jehož stránky najdete tady, klinika navázala brožurou s radami a cviky pro pacienty po covidu-19 (ke stažení zde). „Doporučujeme v ní zájemcům postup, jak se mohou vrátit k běžné pohybové aktivitě. Pamatujeme jak na pacienty, kteří měli jen minimální příznaky onemocnění, tak na ty s těžším průběhem. O brožurku je obrovský zájem. Je ale jen základním návodem. Proto jsme nejen natočili instruktážní videa k jednotlivým cvikům, ale rozhodli jsme se také uspořádat webinář, během nějž bychom konkrétní témata rozvedli,“ dodala profesorka Sovová.

Webinář bude možné sledovat ve čtvrtek 22. dubna od 17 hodin na stránkách kliniky zde.