Životem ptačího vetřelce, kukačky obecné, provází nová kniha plná unikátních fotografií

Pátek 17. únor 2017, 8:23 – Text: OK

Olomouc (17. února 2017) – Výsledky mnohaletých výzkumů a především řadu unikátních snímků českého fotografa Oldřicha Mikulici přináší kniha The Cuckoo – The Uninvited Guest, kterou vydalo nakladatelství Wild Nature Press ve Velké Británii. Jedním z autorů textu je Tomáš Grim z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jenž se tomuto ptačímu druhu věnuje přes dvě desetiletí. Populárně--naučná publikace již vzbudila velmi pozitivní ohlas i u odborné veřejnosti a britský časopis BBC Wildlife ji vyhlásil „Knihou měsíce“. Kniha mimo jiné vyvrací mýty o tomto opeřenci.

Například jeden z předních světových biologů Tim Birkhead v recenzi pro časopis BBC Wildlife na knize oceňuje její „výjimečné fotografie, text i celkový design“. Publikaci pokládá za „aktuální, erudovanou a neobyčejně čtivou“ a dokonce ji označil jako ornitologickou knihu roku.

Kniha provází celým životním cyklem kukačky od snesení vejce přes vylíhnutí, péči o mládě v hnízdě i mimo ně. „Je založena na dlouholetých výzkumech. Vycházeli jsme z literatury publikované od 18. století po současnost, některé poznatky jsme aktualizovali dokonce ještě v korekturách. Zahrnuli jsme i dosud nepublikované nové názory. Také jsme se snažili vymýtit dlouho tradované bludy o kukačkách a seznamujeme čtenáře s tím, jak se výzkum těchto ptáků provádí,“ uvedl Tomáš Grim z katedry zoologie a ornitologické laboratoře.

Spolu s ním se na přípravě textu a koncepce knihy podíleli norský ornitolog Bard G. Stokke
a dalším autorem byl Karl Schulze-Hagen. Pro tohoto německého gynekologa je ornitologie koníčkem, za sebou má ale několik úspěšných knih z tohoto oboru. „Knihu jsme připravovali zhruba tři roky, koncepci jsme několikrát upravovali. Chtěli jsme, aby textu rozuměl běžný čtenář přírodovědné literatury, ale také aby zaujal odborníky. Zatím máme kladné ohlasy. Nejvíc nás potěšila velmi pozitivní předmluva, kterou ke knize napsal cambridgeský biolog Nicholas Davies, skutečný guru výzkumu kukaček a jeden ze zakladatelů behaviorální ekologie,“ doplnil Grim.

Podle něj o kukačce obecné vyšlo kromě několika tisíc článků na 40 samostatných knih. Poslední titul se však výrazně odlišuje především unikátními fotografiemi. Ty pořídil známý fotograf přírody Oldřich Mikulica, jenž kukačky fotografuje už 40 let a věnuje se i dokumentárním filmům o přírodě. Jeho dokument o kukačce obecné (Hýčkaný vetřelec) obdržel na Ekofilmu 2010 cenu Ministerstva životního prostředí ČR. Za jednu z fotografií kukačky získal Mikulica jako první fotograf z východní Evropy titul European Wildlife Photographer of the Year 2011. Do knihy The Cuckoo vybral ze svého bohatého archivu přes 200 snímků. Většinu jich pořídil na rodné jižní Moravě, další pocházejí z různých míst České republiky, Maďarska a Finska.

Dosud nevyšla žádná publikace, která by fotograficky doložila život kukačky v takovém detailu a v takové technické kvalitě. V knize je spousta zcela unikátních záběrů včetně páření nebo útoků hostitelů na kukačky. Tyto situace je vzhledem k jejich rychlosti nesmírně těžké byť jen zahlédnout, natož vyfotit. Kukačka je navíc vzhledem k její plachosti výzvou pro každého fotografa. Oldřich Mikulica proseděl v krytu tisíce hodin a zachytil i věci, které zatím žádný výzkumník ani neviděl,“ prozradil Grim.

Kniha vyšla vloni v nizozemštině, letos v angličtině a připravují se vydání ve francouzštině
a němčině. Zájemci si ji mohou objednat na internetu.

Kontaktní osoba:

Tomáš Grim