Unikátní UPlikaci mohou začít využívat i vyučující

Aktualizace UPlikace přináší hned několik vylepšení.
Repro: Žurnál
Čtvrtek 3. listopad 2016, 7:40 – Text: Ivana Pustějovská

Více než pět a půl tisíce uživatelů si už nainstalovalo do svých telefonů unikátní mobilní aplikaci Univerzity Palackého pro snadnější studium. Ke studentům, kteří mohli UPlikaci využívat už od letošního jara, se mohou nyní přidat i učitelé. Od včerejšího dne je totiž všem k dispozici nová verze aplikace s podporou přihlášení vyučujících.

Autorem UPlikace, díky které mají studenti ve svém mobilním telefonu vše potřebné, co souvisí se studiem, tedy například rozvrh, předměty nebo termíny zkoušek, je absolvent Univerzity Palackého Lukáš Novák, který ji vyvíjí ve spolupráci s Centrem výpočetní techniky UP (CVT). Vydaná aktualizace aplikace přináší hned několik novinek. Tou nejzásadnější je, že se jejím prostřednictvím mohou přihlásit i vyučující. „Když se přihlásí pedagog, UPlikace zobrazí všechny důležité informace, které potřebuje, jako například vyučované předměty, rozvrh, vypsané zkouškové termíny. K dispozici má také ostatní funkce nezávislé na typu uživatele, jako je například mapa,“ vysvětlil Lukáš Novák.

Mobilní aplikace je dobře hodnocena nejen studenty UP, ale vzbudila zájem i u dalších škol, které využívají pro studijní agendu informační systém STAG. „Vývoj UPlikace koordinujeme přímo s programátory STAGu.  Chceme pro UPlikaci získat certifikaci, která by z ní učinila oficiální podporovanou mobilní platformu pro přístup ke STAGu,“ dodal ředitel CVT David Skoupil.

Nová verze aplikace nabízí i aktuality, například krátké informace o článcích v univerzitních médiích Žurnálu online a Heleně v krabici. Po kliknutí na článek si mohou uživatelé přečíst text článku nebo otevřít plnou verzi v internetovém prohlížeči.

„Přidal jsem i funkci, po které se hodně volalo, a tou je seznam studentů na jednotlivých zkouškových termínech. Přidán je i seznam kvalifikačních prací. Student tak má možnost nechat si zobrazit seznam svých kvalifikačních prací společně se stavem práce, informacemi o vedoucím a oponentovi. Aplikace upozorní i na přidání nového posudku, který si může pomocí aplikace ihned stáhnout,“ doplnil vývojář.

Novinkou je i „deadline“ - student dostane upozornění hodinu před vypršením termínu pro zapsání nezapsaného termínu, pro odepsání zapsaného termínu a také před startem zapisování na termín. Život usnadní i widgety na domovské obrazovce. „Uživatelé si mohou přidat na domovskou obrazovku svého zařízení rychlou informaci o následující akci nebo celý rozvrh daného dne. Tak mají důležité informace ihned po ruce bez nutnosti zapínat UPlikaci,“ řekl Lukáš Novák.

UPlikace, která je určena pro platformu Android, je zdarma ke stažení po vyhledání v Google Play nebo www.uplikace.upol.cz.