Studovna Přírodovědecké fakulty UP má po rekonstrukci nový interiér, lepší akustické vlastnosti i členění

Pondělí 6. srpen 2018, 9:30 – Text: OK

Olomouc (2. srpen 2018) Prales s mohutnými stromy připomíná svým vzhledem studovna přírodovědecké fakulty, jejíž interiér v předchozích týdnech zrekonstruovali řemeslníci pod dohledem architekta Jana Mléčky. Vedení fakulty se rozhodlo studovnu modernizovat a dát jí přívětivější podobu kvůli špatným akustickým podmínkám a jejímu členění, které nebylo ideální a snižovalo kvalitu komunikace mezi studenty.

Budova přírodovědecké fakulty jako celek působí poměrně racionálním a odosobněným dojmem, takže jsme se snažili vtisknout studovně individuální rozměr, aby se v ní studenti cítili dobře. Volba nakonec padla na neformální prostor stylizovaného lesa. Taková trocha přírody na Přírodě,“ řekl s úsměvem Jan Mléčka.

Studovna je po rekonstrukci nově členěna tak, aby umožnila nerušenou práci dvojicím studentů i osmičlenným skupinám. Prostor je rozdělen pomocí zaoblených paravánů, jejichž povrch tvoří panenská kůra z korkových dubů. „Paravány člení prostor a zároveň plní akustické vlastnosti. Jejich vnitřní část tvoří také korek. Jeho použití je velmi ekologické, protože korková kůra na stromech normálně dorůstá,“ prozradil architekt. Studenti mohou vnitřní stranu použít jako nástěnku a připínat si na ni různé podklady a informace.

Nový nábytek modernizované studovny je vyrobený z dubového masivu a působí elegantním dojmem. „Bude to spíše takové příjemné kavárenské prostředí než továrna na vzdělání, která tady byla předtím," uvedl Jan Mléčka. Studovna je také vybavena sedacími vaky v zelené a žluté barvě, které umocní pohodovou atmosféru. Výhledově bude interiér studovny doplněn zelení.

Rekonstrukce studovny byla spolufinancována evropským projektem „Rozvoj studijního prostředí na Univerzitě Palackého v Olomouci (ROSTU)“ v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Kontaktní osoba:
Šárka Chovancová | redaktorka