Režisérka Rudinská natočila nový dokument o Jindřichu Štreitovi

Pondělí 26. únor 2018, 14:23 – Text: OK

Olomouc (26. února 2018) – Na tělo. Tak nazvala režisérka Libuše Rudinská svůj nový celovečerní dokumentární film o fotografovi Jindřichu Štreitovi. Premiéra snímku, který vznikal tři roky, bude 27. února v olomouckém kině Metropol.

O známém fotografovi ze Sovince, který předloni oslavil 70. narozeniny, vzniklo v minulosti několik filmů. Libuše Rudinská ale měla ambici zachytit Jindřicha Štreita více osobněji než pouze jako uznávaného dokumentaristu a pedagoga.

Pomohl jí i fakt, že se s fotografem více než pětadvacet let zná, byla totiž jeho studentkou na FAMU. „Ale i když se dlouho známe, přesto to trvalo snad rok a půl, než si mě pustil k tělu,“ přiznala režisérka. Pomyslné ledy se podle ní prolomily i jedním dramatickým okamžikem při natáčení, kdy se fotograf při pádu zranil. „Bylo to nešťastný pád, při kterém málem přišel o život. Naštěstí jsme s kolegou rychle zareagovali a pomohli mu. Myslím, že tím okamžikem se prolomila bariéra osobní blízkosti a my jsme stali součástí jeho rodiny, do níž nás přijal,“ řekla Libuše Rudinská.

Jak dodala, důležitá byla při natáčení vzájemná důvěra. „Myslím, že mi Jindra uvěřil, že s ním nemám žádné špatné úmysly.“ Osobní vyznění filmu je důležité i pro Jindřicha Štreita. „Jsou tam věci, které normálně člověk neventiluje, nemluví i o nich. Zároveň jsou to ale věci, které život přináší. Myslím, že se Libušce podařilo poodkrýt tu slupku ještě kousek dál,“ doplnil Jindřich Štreit.

Film zachycuje tři roky jeho života, dokumentaristka ho provází na výstavách, při cestách, při fotografické práci, při výuce, ale také v soukromí doma na Sovinci nebo například v nemocnici. „Ty tři roky byly velmi hektické. Natočeného materiálu by bylo na dalších pět filmů. Mnoho věcí – událostí, setkání, zážitků – se samozřejmě do toho filmu nevešlo, režisérka je nezařadila. Já to respektuji, vůbec jsem jí do toho nemluvil. Je to její autorský film a pro mě je to záznam tří let mého života. Osobně si hodně považuji to, že je tam i zachycen můj vztah s mou ženou Agnes, který je pro mě velmi důležitý,“ řekl Jindřich Štreit. I pro něj je úhel pohledu Libuše Rudinské zajímavý. „V tom filmu není jediná moje vernisáž. Při tom já žiju od vernisáže k vernisáží. Samozřejmě film zachycuje i mou práci, témata, která jsem zpracovával, jako byl třeba cyklus Lidé bez domova. Ale ve výsledku se mi zdá, že moje fotografická práce v tom filmu není stěžejní. Je to spíše moje osobní zpověď, a tím se ten film liší od všech předchozích, které o mě byly natočeny. Tento je prostě na tělo,“ dodal Jindřich Štreit.

Film Na tělo s podtitulem Obyčejný svět neobyčejného muže podpořila i Univerzita Palackého. Jindřich Štreit je totiž absolventem její pedagogické fakulty a je také členem Vědecké rady UP. „My si Jindřicha Štreita velmi vážíme, jako umělec svou prací výrazně přesahuje region, a jsme proto rádi, že se ke své alma mater hlásí, že se o ní zajímá a svými zkušenostmi přispívá k jejímu rozvoji,“ uvedl rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller.

Dokument finančně podpořili: Fond kinematografie, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a město Vsetín

Mediální partneři: Univerzita Palackého, Slezská univerzita v Opavě, Muzeum umění města Olomouce, Vlastivědné muzeum Olomouc.

Libuše Rudinská | režisérka
M: 725 044 891