Pedologové budou v Olomouci hledat cesty pro ochranu a revitalizaci půdy

Čtvrtek 7. září 2017, 9:01 – Text: OK

Olomouc (7. září 2017) – Upozornit na špatný stav půdy, identifikovat hlavní problémy, a především hledat řešení pro zlepšení situace. To je hlavní poslání mezinárodní konference Degradace a revitalizace půdy a krajiny, která se od 10. do 13. září uskuteční v aule Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Je nutné si uvědomit, že půda je jedno z nejcennějších přírodních bohatství, je základem prakticky všech suchozemských ekosystémů, souvisí jak se zemědělskou, tak lesní produkcí, má význam pro zadržování vody v krajině, je životním prostředím velkého spektra organismů, probíhají v ní koloběhy prvků a podobně. Bereme ji jako všední věc, neuvědomujeme si její důležitost a ani skutečnost, že ji ztrácíme. Je ohrožována řadou degradačních faktorů,“ upozornil organizátor konference a předseda České pedologické společnosti Bořivoj Šarapatka z katedry ekologie a životního prostředí.

Podle něj se zhoršuje kvalita půdy a zmenšuje se i její rozloha. „Každým dnem ztrácíme pro výstavbu zhruba 15 hektarů půdy. Když si to vynásobíme počtem dnů v roce, přepočteme na desetiletí, dostaneme se k obrovským číslům,“ řekl profesor Šarapatka. Kvalitu půdy negativně ovlivňuje řada degradačních procesů, k nejvýraznějším v tuzemsku patří eroze. Absence protierozních opatření má pak v krajině nepříznivý dopad nejen na vlastní půdu, ale i na další složku životního prostředí, na vodu. Tyto degradační vlivy úzce souvisí s dalšími komplikacemi, a to jak s povodněmi, tak se suchem.

Právě na tyto problémy upozorní konference, kterou pořádají pedologické společnosti zemí Visegrádské skupiny (V4), ministerstva zemědělství a životního prostředí a Univerzita Palackého v Olomouci. Účastní se jí na 150 odborníků z 15 zemí.

Program je rozdělen do tří tematických bloků. Budeme se věnovat různým problémům od popisu jednotlivých degradačních vlivů a metod jejich hodnocení až po návrhy účinných nápravných opatření. Účastníci vyrazí i do terénu, a sice do Beskyd a do okolí Lednice, kde budou na základě názorných příkladů diskutovat o využití a ochraně zemědělské i lesní půdy,“ uvedl profesor Šarapatka.

O pořádání konference uvažovali její organizátoři již v roce 2015, který byl světovým rokem půdy. V prosinci 2015 pak byla ve Vídni vyhlášena deklarace Půda pro lidstvo a ekosystémy a další desetiletí označeno Mezinárodním desetiletím půd.

Kontaktní osoba:
Bořivoj Šarapatka
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého | Katedra ekologie a životního prostředí
E: borivoj.sarapatka@upol.cz | M: 607 115 651
Více informací též na adrese http://ekologie.upol.cz/V4conference.