Zůstanu a pomůžu, dokud bude potřeba, říká studentka z odběrového místa

Tereza Šamalíková (v popředí) s kolegyněmi ještě v odběrovém stanu.
Foto: archiv T. Šamalíkové
sobota 24. říjen 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

S odběry vzorků pro vyšetření na covid-19 pomáhají ve Fakultní nemocnici Olomouc už od jarní vlny epidemie studenti fakulty zdravotnických věd. Jak jejich práce vypadá, jaká panuje v odběrovém místě atmosféra a jak se případně od jara změnila, přiblížila budoucí všeobecná sestra Tereza Šamalíková.

Personál odběrového místa největší nemocnice na střední Moravě aktuálně pracuje ve dvanáctihodinových směnách, otevřeno je s polední přestávkou od 6:30 do 19 hodin. Během této doby se pracovníci vystřídají v jednotlivých činnostech: vedle samotných stěrů z nosu a úst vyřizují administrativu s odběry spojenou a zabezpečují provoz pracoviště, tedy například dostatečnou zásobu materiálu či ochranných pomůcek nebo komunikaci s ředitelstvím nemocnice.

„Ze začátku jsme dělali osmdesát až sto dvacet odběrů denně, teď jich je třeba i tisíc. Nedokážu vůbec odhadnout, kolik stěrů už jsem od jara provedla,“ přemýšlí studentka. „Vnímáme ale, jak roste ten nátlak lidí. Pořád je mezi příchozími spousta těch, kteří jsou k nám milí a dokonce po odběru i poděkují nebo nám řeknou, že nás obdivují. Stále více se ale setkáváme s lidmi, kteří jsou naštvaní nebo i sprostí, neumějí pochopit naši situaci. Jeden pán si například stěžoval, že musel čekat dlouho, i když u nás seděli lidi u počítače. Ti se ale zrovna zaučovali, aby následně mohli pomáhat,“ říká Tereza Šamalíková s tím, že lidem ale znovu začíná docházet, že nejde o legraci, když se s onemocněním skutečně setkávají ve svém okolí.

Sama se snaží být na příchozí pacienty milá, při odběrech opatrná a jemná. Případné konflikty se vždy snaží řešit s klidem a rozvahou, vysvětluje, co se bude dít. „Chápu, že někdo může mít prostě jen špatný den, problémy v rodině, v práci. Že bych se tu bála, to ne. Je ale super mít v týmu i nějakého muže. To hned máme větší sebevědomí, když víme, že za námi stojí pořádný chlap,“ naráží na fakt, že na odběrech, kde je převážně ženský kolektiv, pomáhá také budoucí záchranář, hokejista Libor Janků. A na jaře se zapojil také proděkan FZV Jiří Stavovčík.

O svoji bezpečnost studentka strach nemá ani po zdravotní stránce. Nezbytnou výbavou personálu při odběrech je respirátor nejméně třídy FFP2, čepice, návleky na boty, ochranný plášť, štít a rukavice. Od března, co odběrové místo nemocnice otevřela, se nikdo z jeho týmu koronavirem nenakazil.

Odběry se původně prováděly ve stanu na parkovišti u Teoretických ústavů, nyní indikovaní pacienti i samoplátci chodí do nedaleké budovy alergologie. „Se stanem jsme se poměrně těžko loučili, připadali jsme si tady už skoro jako doma a měli jsme tam více soukromí, když jsme se chtěli třeba napít nebo najíst. Nyní jsme si už ale také zvykli, navíc technici nám usnadnili administrativu, takže odběr pacientům nezabere tolik času,“ porovnává Tereza Šamalíková. Vzpomene při tom i na letní měsíce, kdy bylo méně pacientů, a tedy více času na odreagování. Volný čas trávila na horách a u vody, v Česku. Vyjet za hranice jí nepřipadalo vhodné.

Současné zprávy o vývoji epidemie prý sleduje jen kvůli odhadům počtu lidí, kteří zamíří na odběr. Kromě práce se ale stíhá věnovat i studiu třetího ročníku. „Všichni nám vycházejí maximálně vstříc, i třeba co se týče bakalářské práce, takže všechno zvládám, byť ne v původně daných termínech. A i práce na odběrovém místě je pro mou budoucí profesi přínosná, zejména v komunikaci s lidmi. Oproti povinné praxi tady za nás případné konflikty neřeší mentorka. Také se potkáváme s dětmi, učíme se s nimi komunikovat, naladit se na jejich vlnu,“ vysvětluje budoucí všeobecná sestra, která by po promoci chtěla do fakultní nemocnice nastoupit, ideálně na kardiologii.

Nyní ale slibuje věrnost odběrovému místu, kde se sbírají vzorky pro vyšetření na covid-19. „Dokud bude potřeba, dokud nepomine ta nejhorší situace, chci tu zůstat a pomáhat. I vzhledem k tomu, že tu máme fakt skvělý tým a snažíme se na sebe působit pozitivně, takže z práce chodíme sice unavení, ale ne otrávení. Řekla bych spíš hezky unavení,“ uzavírá Tereza Šamalíková.

„Odběrové místo Fakultní nemocnice Olomouc zahájilo svůj provoz 21. března. S rozjezdem nám pomohli studenti FZV UP, někteří z nich pomáhají doposud. Myslím, že je to pro ně velká praktická zkušenost jak v odborné práci, tak i v komunikaci s pacienty. Personál odběrového místa dodržuje předepsané postupy a využívá všech ochranných pomůcek, které výrazně omezují riziko nákazy. Chtěla bych těmto mladým lidem poděkovat za to, že svůj volný čas věnují pomoci ve Fakultní nemocnici Olomouc.“

Andrea Drobiličová, náměstkyně nelékařských oborů ve FNOL, zároveň proděkanka pro kvalitu a praktickou výuku na FZV UP

Zpět