Z biblioboxu rouškobox. V univerzitní knihovně se sbírají roušky pro potřebné

Box ve Zbrojnici.
Foto: Eva Blažková
čtvrtek 19. březen 2020, 11:16 – Text: Tomáš Franta

Olomouc šije roušky. Tak se jmenuje spontánní občanská inciativa, která v Olomouci vznikla na popud olomouckých divadel a v reakci na nedostupnost ochranných roušek v Česku. Zapojuje se do ní i Univerzita Palackého v Olomouci, neboť sběrné místo všech roušek se nachází u univerzitní knihovny ve Zbrojnici.

Moravské divadlo Olomouc, Divadlo na cucky, Divadlo Tramtarie, univerzitní divadelní spolek Nabalkoně, olomoučtí skauti a v návaznosti na ně i desítky Olomoučanů. Ti všichni v posledních dnech ve velkém šijí bavlněné roušky a distribuují je mezi potřebné. Sběrným místem roušek se přitom stal tzv. bibliobox Knihovny UP. Box, do něhož při běžně situaci studenti vracejí knihy, se aktuálně plní právě bavlněnými rouškami, které sem nosí lidí z celé Olomouce.

„Zaměstnanci knihovny bibliobox každý den vybírají a nasbírané roušky se obratem odvážejí do prádelen provozovaných Jiřím Machem k vyvaření. Po této nezbytné hygienické proceduře posléze olomoučtí skauti zajišťují distribuci roušek potřebným. V první řadě se přitom roušky odvážejí do nemocnic,“ řekla Eva Blažková, koordinátorka dobrovolnických aktivit UP týkajících se pomoci v rámci aktuálního nouzového stavu v ČR.

Olomoučtí skauti, kteří výzvu Olomouc šije roušky spolukoordinují, aktuálně hlásí dostatek materiálu, chybějí jim však šikovné ruce, které by s šitím roušek pomáhaly. Pokud máte zájem se do šití roušek zapojit, pište na e-mail rouskyolomouc@skaut.cz.

Sběrný box se nachází u vrátnice Knihovny UP (Biskupské nám. 1, Olomouc). S ohledem na aktuální opatření vlády prosíme o maximální zodpovědnost, pokud budete roušky do biblioboxů (například po cestě do obchodu či do práce) doručovat.

Podrobné informace o iniciativě Olomouc šije roušky naleznete na Facebooku zde.

Zpět