Čtení online: přes 200 tisíc titulů „u Krameria“ a bezedné e-zdroje Knihovny UP

čtvrtek 5. listopad 2020, 14:04

Další aktuality a tipy z UP

Knihovny zavřené, knihkupectví zavřená, tak jak se člověk může dostat k něčemu novému ke čtení, ptáte se? S neustupující pandemií covidu-19 se naštěstí dveře k dobrému (nejen) odbornému čtení nezamkly. Knihovna UP už nějakou dobu nabízí možnost odnést si knihy domů přes „výpůjční okno“. A k tomu se vám nabízí nespočet online platforem a zdrojů, které můžete navštívit z počítače.

Počtěte si „u Krameria“

Národní knihovna České republiky opět online zpřístupnila více než 215 000 digitálních titulů monografií a periodik přes aplikaci Kramerius 5 NDK-Covid. Přístup do nich je možný po dobu trvání nouzového stavu (nejdéle však do konce roku 2020).

Studenti a zaměstnanci UP mohou do této digitální online knihovny vstupovat prostřednictvím institucionálního přihlášení přes eduID – tzn. zadáním jména a hesla jako do STAGu nebo Portálu UP.

Kdo by nemiloval e-zdroje?

Další obrovské množství informačních zdrojů v elektronické podobě, které Univerzita Palackého předplácí svým studentům a zaměstnancům, nabízí také portál ezdroje.upol.cz. Zde najdete více než stovku vyhledávacích systémů obsahujících české i zahraniční e-knihy, elektronické články a časopisy, audionahrávky hudebních děl, simulační videa s lékařskou tematikou a mnoho dalšího.

V elektronických informačních zdrojích dostupných přes portál ezdroje.upol.cz si tematicky něco najdou studenti všech myslitelných studijních programů. Z pohodlí domova se k těmto zdrojům dostanete prostřednictvím technologií pro vzdálený přístup – tzv. „vépéenky“. Nastavení VPN nebo Shibboleth není složité a v případě problémů vám rádi pomohou zaměstnanci CVT na Helpdesku.

Všechny novinky z oblasti e-zdrojů jsou pravidelně prezentovány ve facebookové skupině I LOVE E-ZDROJE UPOL. Rychlé dotazy k e-zdrojům dostupným na Univerzitě Palackého můžete řešit také na telefonu (739 701 009 | 585 631 743) nebo messengeru.