Ká jako korona aneb Jak si udržet mozek v kondici

Uzavření všech typů škol, následná karanténa a vyhlášení nouzového stavu způsobily malou revoluci v tom, jak vypadá náš den. Roky zajetá rutina byla nabourána a my se najednou musíme učit, jak trávit čas prakticky jen mezi obývákem a kuchyní. Pokud se člověk nechce dřív nebo později zbláznit nebo si zopakovat s rodinou stanfordský vězeňský experiment, je záhodno, aby dodržoval alespoň základní pravidla psychohygieny. Prostě aby nezblbnul a šedá kůra mozková nebyla živa jen z Netflixu, luštění křížovek a zdokonalování se v šití roušek.

Ačkoli je internet nevysychající studnicí vědění, nebo možná právě proto, je občas složité se zorientovat v nepřeberném množství dat, informací a odkazů. A protože v době koronavirové na něm navíc strávíme nepoměrně více času než obvykle, připravili jsme pro vás několik tipů na to, jak a kde se na sítích zabavit, udržet svou mozkovnu v kondici a v ideálním případě se i vzdělat.

Muzea na síti

Národní muzeum

www.nm.cz/virtualne-do-muzea

Národní muzeum spustilo program Virtuálně do muzea, kde se můžete prostřednictvím svých monitorů stát návštěvníkem výstavy Labyrint informací a ráj tisku a navštívit online expozici Sametová revoluce – Říká se jí sametová.


Národní galerie

sbirky.ngprague.cz

Je libo trocha umění, na které si nenajdete čas ani v době nekoronavirové? Pak zavítejte na virtuální prohlídku sbírek našeho nejprestižnějšího výtvarného domu. Prohlížená díla si navíc můžete zoomovat, přečíst si jejich příběhy, prohlížet si je jednotlivě i jako tematické celky.


Google Arts & Culture

artsandculture.google.com

Je vám malé Česko? Díky službě Google Art můžete nahlédnout zdarma do zámku Versailles, Metropolitního muzea umění v New Yorku nebo prostor Tádž Mahalu. Své prohlídky si můžete selektovat podle míst, uměleckých směrů či oblíbených umělců.

Výukové portály

Khan Academy

www.khanacademy.org

Asi nejkomplexnější výuková videodatabáze světa nabízí přes šest tisíc videí z různých vědních oborů nahraných na YouTube. Chcete si doplnit vzdělání v organické chemii, ekonomii nebo v kosmologii? Kdykoli a kdekoli. Navíc srozumitelnou formou digitální tabule a v duchu školy hrou.


Coursera

www.coursera.org

Nejznámější služba online vzdělávání nabízející jak free kurzy, tak placené a završené certifikátem. Velkou výhodou Coursery je přehledné zpracování, aktivní snaha připomínat vám studium a také dostupné materiály ke každému předmětu.


edX

www.edx.org

A do třetice databáze edX nabízející na dva a půl tisíce kurzů, na nichž se podílí ty nejprestižnější vysoké školy světa. Je libo kurz posvěcený MIT, Harvardem nebo Sorbonnou? Humanitní vědy, jazyky, technika a IT nebo management na jednom místě (a i do mobilu).

Knihy online

Městská knihovna v Praze

www.mlp.cz

Pražská městská knihovna zpřístupnila zdarma sbírkové e-knihy. Od Pejska s kočičkou po R.U.R., od Máje po Zločin a trest. Vše na dosah pár kliků a zdarma. K obdobnému kroku se odhodlala i Národní knihovna, která zpřístupnila přes 200 tisíc knih.


Kobo

www.kobo.com

Velmi početnou sbírku knih nabízí webová stránka Kobo – přes 5 milionů publikací, z toho přes jeden milion volně ke stažení. Najdete zde všechny žánry a druhy, na jaké si vzpomenete, samozřejmě jen cizojazyčné.


Databook

www.databook.cz

Další sympatický český portál, na kterém najdete e-knížky zdarma ke stažení v PDF, ePub, na mobil, do čtečky, počítače či tabletu. K dispozici je téměř 150 knih volně ke stažení a přečtení.

Mobilní aplikace „na hlavu“

Lumosity

Google Play | App Store nebo www.lumosity.com

Na vývoji téhle webové a mobilní aplikace se podílely i vědecké kapacity, takže o to víc ji doporučujeme. Denní dávka her a cvičení na paměť, pozornost, rychlost nebo na schopnost řešit problémy je vážně super. Jedinými zápory jsou návykovost a poměrně drahá prémiová verze.


Life Hack Tips

Google Play

Tuny životních tipů v různých kategoriích, aby váš život byl jednodušší a vychytanější. A kdo ví, třeba vám některý z nápadů zachrání život (nebo minimálně zdravý rozum). Třeba to, že baterie vám vydrží déle v ledničce nebo že si video z YouTube stáhnete napsáním dvou písmen.


Historický kalendář

Google Play

Fandíte-li spíš češtině a toužíte se něco nového dozvědět, nebo naopak své znalosti zúročit, doporučujeme tuhle po celém světě rozšířenou appku. Pro fanoušky (nejen) historie naprostá nutnost. Na obsahu se můžete navíc sami podílet. To vše s daty ověřovanými wikipedií.

Mobilní aplikace pro seberozvoj

Duolingo

Google Play | App Store

Kdy jindy se učit cizímu jazyku než teď. Můžete si vybrat z lekcí 23 různých světových jazyků. Ty se začnete učit od úplných základů přes složitější slovíčka až po náročné záludnosti.


Calm

Google Play | App Store

Pokud jste někdy toužili proniknout do tajů meditace, máte možnost. Najdete zde programy na řízenou meditaci k uklidnění či k zlepšení dýchání a spánku. Aplikace nabízí i meditační hudbu nebo zvuky přírody.


TED

Google Play | App Store nebo www.ted.com

Znáte formát přednášek TED? V této aplikaci najdete přes 2 tisíce přednášek světových osobností v nejrůznějších jazycích (včetně češtiny). Selektovat výběr můžete podle kategorií – od literatury přes technologie až po právo.

Podcasty

Sarkastický kafe

podtail.com/podcast/sarkasticky-kafe

V našich tipech nemůžeme minout fenomén posledního roku – podcasty. Pro začátek doporučujeme Sarkastický kafe, podcast dvou holek se specifickým humorem a láskou ke kafi.


Studio N

denikn.cz/podcast-studio-n

Podcast Deníku N s moderátorem Filipem Titlbachem (náš ex student, pozn. red.) přináší každý všední den důležité a původní informace, krátký přehled zpráv i jízlivé poznámky k aktuálnímu dění.


Potterless

www.potterlesspodcast.com

Poslední podcastový tip je sice anglický, ale o to zábavnější. Mike Schubert je totiž dospělý chlap, který čte poprvé v životě Harryho Pottera a dělí se o svůj pohled na věc. O tom, že to skvěle funguje svědčí přes 30 milionů stažení.

Režim offline

Dopis vděčnosti

Skvěle se dá mozek trénovat i mimo sítě. Zkuste si v klidu sednout a napsat (rukou!) maximálně otevřený dopis člověku, na kterém vám záleží. To, co jste mu chtěli říci, ale nikdy neřekli. Zda mu pak dopis skutečně pošlete, je na vás, ale i když nepošlete, může jít o dost zajímavý prožitek. Případný level max je přečíst mu dopis osobně. Nebo si obdobně můžete začít psát deník vděčnosti.


Elektronický úklid

Byt jste už vysáli pětkrát a třikrát přeskládali šatní skříň? Pak je na čase pustit se do úklidu e-šuplíků. Roztřiďte tisíce fotografií z dovolené (a udělejte z nich prezentaci pro své blízké), udělejte si pořádek v notebooku a slibte si, že úhledně seřazené nové adresáře budete skutečně používat a ne vše zase plácat na plochu jen co sundáte roušku.


Rodokmeny

Znáte své kořeny? Prohrabte se domácími archivy, doptejte se rodičů a prarodičů a začněte vytvářet rodokmen vaší rodiny. Od roku 2014 jsou navíc k dispozici údaje z matrik i online, takže šance, že se při bádání dostanete i o víc než tři generace dále, je velká.

Tipy na konec

Žonglování

Kromě toho, že je to zábavná činnost, posiluje nervové propojení ve vašem mozku, vylepšuje koordinaci mezi rukama a očima a dokonce zvyšuje množství bílé a šedé mozkové hmoty. A tutorialů jsou na YouTube tisíce.


AZ-kvíz

Na webu České televize najdete mnoho pokladů, jedním z těch největších je archiv AZ-kvízu. Celkem tam najdete skoro čtyři a půl tisíce dílů této nejdéle vysílané vědomostní soutěže u nás. Takže volte „čé“ jako Česká televize.


Čištění zubů

Zkuste si čistit zuby jinak! Studie dokazují, že čištění zubů opačnou rukou, než jste zvyklí, vede k posílení nedominantní hemisféry a vy tak snadno posílíte mozek. Stejně tak zkuste druhou rukou otevírat a nanášet pastu.

Univerzita pro vás

Univerzitní omalovánky ke stažení

bit.ly/UPomalovanky

Kdo si maluje, neporušuje karanténu! S vědomím této zásady pro vás naši absolventi z uměleckého spolku Chaoscompany.art vytvořili krásnou sadu originálních omalovánek plných motivů z univerzity, studia a olomouckého genia loci. Stahujte, tiskněte, vybarvujte!


Pokusy na doma s Pevností poznání

bit.ly/2yMplIU

Mysleli jste si, že se v kuchyni dá jen vařit? Omyl. S interaktivními návody na pokusy z naší Pevnosti poznání se rázem stanete malým velkým chemikem, fyzikem a biologem v jednom. Prostě, neděláme z vědy vědu.


Hospodský kvíz na doma

Již několik let spolupracujeme s tvůrci fenoménu jménem Hospodský kvíz na tzv. univerzitních speciálech této populární soutěže, a tak vám nabízíme exkluzivně hned dva kompletní kvízy! Tedy až čtyři hodiny netradiční zábavy, k níž vám postačí jen chytrá televize nebo monitor počítače. Stačí si o kvíz napsat na ondrej.martinek@upol.cz a obratem vám zašleme přístupové údaje k oběma kvízům.