Student práv zkusil napsat odborný článek a hned s ním uspěl

Dvacetiletý Marek Masarik je posluchačem 2. ročníku oboru Právo.
Foto: Archiv MM
Čtvrtek 18. leden 2018, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Na začátku byla zajímavá přednáška v rámci předmětu Věcná práva a odhodlání zkusit si napsat první odborný článek. A na konci úspěch. Marek Masarik, posluchač právnické fakulty, získal druhé místo ve studentské vědecké soutěži o Cenu Ernesta Valka, kterou vyhlašuje slovenská nevládní organizace Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

Organizátoři pro čtvrtý ročník soutěže zvolili téma Vlastnická práva ve svobodné a nesvobodné společnosti. „Tentokrát jsme hodnotili třináct prací. Jsme rádi, že v porovnání s minulými ročníky přibylo soutěžících. Vítězné práce měly velmi dobrou kvalitu. Právě skončený ročník považuji za jeden z nejlepších. Článek olomouckého studenta se mi velmi líbil,“ zhodnotil Jozef Vozár, ředitel Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied a předseda poroty. Spolu s ním hodnotili studentské práce další čtyři právníci a jeden literární vědec. Členem poroty byl například pedagog a někdejší ústavní soudce Pavel Holländer.

Marek Masarik přiznává, že i zvučná jména porotců byla jednou z motivací k zapojení se do soutěže. „K napsání článku mě inspirovala a motivovala také úvodní přednáška v rámci výuky vlastnického práva u nás na fakultě. Chtěl jsem si zkusit, co všechno obnáší a jak je těžké napsat vědecký článek,“ řekl student 2. ročníku oboru Právo. Svou soutěžní práci, která měla historicko-srovnávací charakter, nazval Kataklizmy vlastníckeho práva v období totality a katarzia do slobodného rána. „Druhé místo mě příjemně překvapilo. Úspěch beru jako ohodnocení mé práce. Čas, který jsem článku věnoval, stál za to. Byla to pro mě skvělá zkušenost,“ dodal Marek Masarik, který si cenu osobně převzal na slavnostním vyhlášení v Bratislavě. S oceněním byla spojena finanční odměna a tři nejlepší články jsou zveřejněny na webových stránkách pořádající organizace.

Pro dvacetiletého studenta je to už druhý úspěch pod hlavičkou olomoucké právnické fakulty. Vloni na jaře se svými dvěma spolužačkami vyhráli finále česko-slovenského římsko-právního moot courtu.

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika vyhlašuje Cenu Ernesta Valka každoročně vždy na podzim. Ucházet se o ni mohou studenti středních a vysokých škol včetně doktorandů, kterým je maximálně 28 let. Odborný článek musí být napsaný v češtině nebo ve slovenštině a před soutěží nesmí být publikovaný. Soutěž nese jméno slovenského právníka a politika Ernesta Valka, jediného předsedy československého federálního Ústavního soudu, poté vlivného advokáta, který byl v roce 2010 ve vlastním domě zastřelen.

Oceněný odborný článek Marka Masarika si můžete přečíst ZDE

Výsledky Ceny Ernesta Valka 2017:

1. místo – Jakub Neumann (Trnavská univerzita v Trnave, Právnická fakulta)
Vlastnícke práva v slobodnej a neslobodnej spoločnosti

2. místo – Marek Masarik (Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci)
Kataklizmy vlastníckeho práva v období totality a katarzia do slobodného rána

3. místo – Peter Švikruha (Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave)
Vlastnícke práva v slobodnej a neslobodnej spoločnosti a slovenská skúsenosť z 20. storočia