Promocí naše studium nekončí, vzkazují absolventi Univerzity třetího věku

Absolventům kurzu právnické fakulty předávala osvědčení děkanka Zdenka Papoušková.
Fotogalerie: Eva Hrudníková
Pondělí 5. červen 2017, 14:00 – Text: Eva Hrudníková

Vzhledem k věku a zkušenostem jim při promočních aktech patří místa v publiku. Tentokrát ale byli právě oni centrem pozornosti. V aule právnické fakulty promovali absolventi Univerzity třetího věku. Pro osvědčení o absolutoriu si jich v pátek přišlo na 450 a poprvé v historii mezi nimi byli i posluchači kurzu právnické fakulty.

Pozvánku k promoci dostali absolventi celkem 15 kurzů. „Jste důkazem, že vzdělávací proces nepatří jen k mladí. Máte náš obdiv, že jste v sobě našli sílu a odvahu do tohoto procesu znovu vstoupit. Díky, že vás máme. Jste univerzitním pokladem,“ řekl zaplněné aule Univerzity třetího věku (U3V) Jiří Pospíšil, vedoucí oddělení dalšího vzdělávání Univerzity Palackého. A připomněl ideu Jana Amose Komenského o univerzálním vzdělání. „Vzdělání má rozvíjet všechny, ve všem a všestranně. Právě vy tuto vizi Komenského naplňujete,“ dodal Pospíšil.

Užít si zaslouženou slavnostní chvíli přišla i Jitka Šufanová, absolventka běhu Člověk ve zdraví a nemoci, který připravovala lékařská fakulta. „Začala jsem studovat kvůli manželovi. Je nemocný, má rakovinu. Škola mi strašně moc dala. Nosila jsem domů cenné informace a rady, které jsem mu předávala. Studium mi navíc pomohlo vyrovnat se se ztrátou dcery,“ zhodnotila Jitka Šufanová. Velkým přínosem je podle ní i společenská stránka studia. „Mám nové přátele. Všem univerzitu doporučuji. Ta šíře oborů je obrovská, určitě si každý vybere.“ Promocí ale její studium nekončí. Od příštího akademického roku by chtěla studovat kurz na právnické fakultě.

Právnická fakulta se zapojila do vzdělávání seniorů jako poslední z fakult UP v září 2015. Nyní tak promovali její historicky první absolventi. „Za to, že jsme součástí Univerzity třetího věku musím poděkovat předešlému vedení fakulty. Dík patří i všem pedagogům, kteří se na výuce podílejí. Jsem velmi ráda, že se nám i díky vám daří naplňovat vizi prvního děkana obnovené právnické fakulty Miroslava Liberdy o fakultě nabízející studium i kurzy všem bez ohledu na věk,“ řekla děkanka právnické fakulty Zdenka Papoušková.

Kurzem Ochrana jednotlivce a jeho práv prošlo 25 studentů. „Celý můj profesní život mě provázely paragrafy, vyhlášky a nejrůznější normy. Když jsem se před dvěma lety dozvěděl, že se otevírá kurz i na právech, neváhal jsem. Výuka se mi moc líbila. Překvapilo mě, jak jsou práva širokým oborem. Uvítal bych i další kurz, zaměřený klidně úžeji na paragrafy nám seniorům bližší, například na rodinné právo,“ naznačil absolvent Václav Šuškleb. I on bude ve studium U3V pokračovat, rozhoduje se mezi dvěma kurzy na filozofické a cyrilometodějské fakultě.

V právě končícím akademickém roce studovalo U3V bezmála 1200 posluchačů. Do prvního ročníku je v tuto chvíli zatím přijato 120 uchazečů. „Máme ještě několik posledních volných míst. Zájemci se mohou stále hlásit,“ uvedla vedoucí U3V Naděžda Špatenková. Ve spolupráci s fakultami se drží osvědčeného modelu a nabízejí vše, co se doposud osvědčilo. „Zároveň se ale snažíme o neustálou inovaci kurzů. V září nově otevřeme například kurz Římské právo, FitKoloběh, vodácký kurz a další kurzy Zdravého životního stylu,“ naznačila Naděžda Špatenková. Na srpen se navíc chystá letní škola, na kterou přijedou senioři z Litvy.

U3V při Univerzitě Palackého v Olomouci je nejstarší univerzitou svého druhu v naší republice, vznikla již v roce 1986. Své pobočky má v Uherském Hradišti, Valašském Meziříčí, ve Vyškově a od září otevře novou ve Šternberku.