Pět mrtvých psů Michala Sýkory už brzy nabídnou knižní pulty knihkupectví

Pět mrtvých psů. Michal Sýkora z UP napsal nový detektivní román. Autorské čtení se uskutečnilo v Kapli Božího Těla UC UP.
Fotogalerie: Milada Hronová
Sobota 9. červen 2018, 7:30 – Text: Milada Hronová

Michal Sýkora z katedry divadelních a filmových studií filozofické fakulty napsal nový román Pět mrtvých psů. Přestože jeho námět se stejnojmenným názvem už před dvěma lety dosáhl na televizní zpracování, knižní podoba díla vyjde teprve na konci června v nakladatelství Host.

První čtenáři se s ukázkami z knihy mohli seznámit v Kapli Božího Těla univerzitního Uměleckého centra. Právě tam se totiž konalo autorské čtení Michala Sýkory. Připravily ho společně Knihovna města Olomouce ve spolupráci s olomouckou vědeckou a univerzitní knihovnou.

„Pět mrtvých psů mělo původně přímo navazovat na mé předchozí Modré stíny. Tehdy jsem napsal námět pro televizi a myslel jsem si, že ho rozpracuju. Jenže po čase jsem zjistil, že to nejde, a tak jsem začal vše psát úplně od začátku,“ vysvětlil Michal Sýkora časovou posloupnost vzniku díla.

I v novém detektivním románu hraje svou výraznou roli vrchní komisařka Marie Výrová, přezdívaná „Velká Sova“. Spolu se svými kolegy tentokrát vyšetřuje noční loupežné přepadení, během kterého skupina maskovaných mužů ukradne z olomoucké zoologické zahrady tři severoamerické medvědy a současně zavraždi vrátného. Paralelní vyšetřování navíc probíhá i v nedalekém Šternberku, kde se najde ledabyle zakopaných pět mrtvých psů. Detektivové jsou přesvědčeni, že oba případy spolu souvisejí a že mají co do činění s velmi nebezpečným protivníkem.

Michal Sýkora má detektivky rád. Na katedře divadelních a filmových studií se jimi zabývá i odborně a tvrdí, že kvalitních českých románů vyšlo za poslední léta poskrovnu. Svou první detektivku Případ pro exorcistu psal bez jakýchkoliv ambicí, nic od ní neočekával. Snad o to víc měl radost z potěšující odezvy, která přinesla i televizní zpracování. Netrvalo dlouho a napsal další knihu, Modré stíny.  Na otázku s jakou motivací vlastně píše, však odpovídá zcela pragmaticky: „Ono je to s mou motivací k psaní knih asi takto. Akademická práce mě živí, psaní románů mě baví, a když se podaří, že napíšu i něco, co najde uplatnění v televizi, můžu jet s rodinou i k moři,“ řekl s nadhledem autor knižních předloh několika televizních minisérií s detektivy od nejsvětější trojice. Literární akci akademika filozofické fakulty hudebně doprovodili jeho kolegové z přírodovědecké fakulty Roman Kubínek a Hana Přichystalová.

Pokud se chcete o Michalu Sýkorovi dozvědět víc, můžete si přečíst rozhovor v zurnálu ZDE.