FTK přivítá uznávaného odborníka v oblasti hodnocení pohybové aktivity a zdraví

Gregory J. Welk v laboratoři. Foto: Bob Elbert, Iowa State University
Pondělí 6. listopad 2017, 8:00 – Text: Martin Višňa

Jeden z nejuznávanějších odborníků na monitoring pohybové aktivity, profesor Gregory J. Welk z Iowa State University, zavítá na fakultu tělesné kultury. Bude tu jednat o spolupráci fakulty na mezinárodním výzkumu pohybové aktivity dětí a mládeže, o svých výzkumných tématech promluví i na dvou přednáškách zahrnutých do rozvrhu probíhajícího týdne International Teaching Week.

Welk vede na katedře kineziologie vlastní laboratoř, kde se věnuje využívání různých typů zařízení pro sledování a vyhodnocování pohybové aktivity, také tvorbě pohybových intervencí v oblasti prevence obezity a civilizačních onemocnění. Působí i jako vědecký ředitel programu FitnessGram pro děti a mládež v Cooperově Institutu v Dallasu.

„Na naši fakultu zamíří během své cesty na mezinárodní konferenci HEPA Europe, kde je jedním z hlavních řečníků. Kontakt s ním navázal profesor Karel Frömel počátkem tohoto roku a v rámci navázané spolupráce již dva naši doktorandi absolvovali na Welkově pracovišti studijní pobyt,“ uvedl Lukáš Jakubec z Institutu aktivního životního stylu.

„Jednat budeme o využívání dotazníku Youth Activity Profile, jehož je Welk autorem, v rámci námi vyvíjeného systému pro sledování a vyhodnocování pohybové aktivity Indares.com. Zavedením tohoto dotazníku se nám otevírá možnost zapojit se do právě vznikající celosvětové sítě pro výzkum pohybové aktivity dětí a mládeže. V současnosti se tento nástroj používá v USA a přípravy na jeho použití probíhají v Brazílii, Španělsku nebo Velké Británii. Podepsáním memoranda o spolupráci se naše fakulta stane jedním z partnerů mezinárodního výzkumného projektu Youth Physical Activity Measurement Study,“ objasnil Jakubec.

Vedle jednání o spolupráci bude profesor Welk s vědeckými pracovníky a představiteli fakulty diskutovat o stávajících testových systémech pro hodnocení tělesné zdatnosti mládeže a o další možné spolupráci v této oblasti. Prohlédne si i Aplikační centrum BALUO.

Příležitost setkat se se světově známým odborníkem budou mít i studenti a další zájemci. V pátek 10. listopadu vystoupí na fakultě tělesné kultury se dvěma přednáškami v rámci programu již jedenáctého týdne se zahraničními lektory International Teaching Week. V první se bude Welk věnovat komerčním přístrojům a aplikacím pro monitoring pohybové aktivity a jejich využití při změnách životního stylu, druhá se bude týkat hodnocení tělesné zdatnosti u mladistvých. Časy Welkových přednášek a stejně tak rozvrh celého „mezinárodního“ týdne zájemci najdou ZDE.