Francouzští a čeští studenti společně řešili právní ochranu menšin

Do pěti dnů letní školy se vešla nejen výuka, ale i doprovodný program.
Fotogalerie: Jan Hudáč
Sobota 9. září 2017, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Český a francouzský právní pohled na jedno aktuální téma. To je podstata Česko-francouzské letní školy práva, kterou tradičně pořádá právnická fakulta společně s École de droit de l’Université Clermont – Auvergne. Její devátý ročník se konal tento týden v Olomouci. Dvacítka studentů tentokrát rozebírala téma Lidská práva: ochrana menšin.

„Téma se snažíme volit tak, aby bylo aktuální, dávalo dostatečný prostor k diskuzi a také musí být zajímavé pro obě země,“ řekla za organizátory Radana Kuncová ze zahraničního oddělení právnické fakulty. Pořadatelům se podařilo poskládat pestrý program, jehož základ tvořily výukové bloky. Francouzskou stranu v roli lektora zastupovali Marie-Elisabeth Baudoin, odbornice na ústavní právo, a David Martini, expert na mezinárodní právo veřejné a na americkou legislativu. Domácí právnickou fakultu pak reprezentoval Maxim Tomoszek, proděkan pro bakalářský a magisterské studijní programy, který si pro účastníky připravil praktický workshop.

Své názory studentům prezentoval také Harald Christian Sheu, člen Rady vlády ČR pro lidská práva a člen Legislativní rady vlády ČR. Pohled z praxe zase studentům přinesl Marek Svoboda, ředitel programů Ceeli Institutu, který dříve působil mimo jiné i v nevládní organizaci Člověk v tísni.

Letní školy se účastní vždy maximálně deset studentů z každé z partnerských univerzit. Školy se v pořadatelství pravidelně co rok střídají. „Letos byl velký zájem z francouzské strany, proto jich přijelo víc. Naši studenti procházejí výběrovým řízením,“ vysvětlila Radana Kuncová. Na konci letní školy účastníci získali certifikáty a letos nově i kredity.

Pět dnů v Olomouci a na její právnické fakultě strávila Lola Saby. „Nalákalo mě téma letní školy a možnost cestovat. V Česku jsem úplně poprvé,“ uvedla mladá Francouzka. Organizátoři podle ní odvedli skvělou práci, ocenila hlavně mix teoretických přednášek a praktických workshopů. „Fotky a kladné reference o vaší škole denně posílám do světa přes sociální sítě,“ dodala s úsměvem. Do učebny spolu s ní usedla i Kristýna Ottová, „Jsem moc ráda, že jsem se přihlásila. Škola splnila má očekávání. Procvičila jsem si hned dva jazyky, angličtinu a francouzštinu, kvalita přednášejících byla výborná a k tomu všemu jsem našla nové přátele,“ zhodnotila posluchačka 5. ročníku oboru Právo.

Česko-francouzská letní škola práva je výsledkem dlouholeté spolupráce olomoucké právnické fakulty s École de droit de l’Université Clermont – Auvergne. O její vznik a fungování se významně zasloužili Leona Černá a Pavel Bureš z olomoucké fakulty a Marie-Elisabeth Baudoin z Clermont-Ferrand. Partnerství univerzit je nadstandardní a zahrnuje jak studentskou spolupráci, tak má i významnou rovinu vědeckou. Vzniklo tak již několik úspěšných společných projektů.