Zájemci mohou zmapovat „bílá místa“ a pomoci Lékařům bez hranic

Čtvrtek 3. listopad 2016, 16:40 – Text: OK

Olomouc (3. listopadu 2016) – Proniknout do mapování vybraného území a současně pomoci humanitární organizaci Lékaři bez hranic mohou účastníci 1. olomouckého mapathonu, jenž se uskuteční ve čtvrtek 10. listopadu 2016 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Akce je součástí projektu Missing maps, která se v tuzemsku poprvé uskutečnila letos v květnu v Praze. Je určena široké veřejnosti.

Mapathon je setkání, na kterém se tvoří mapy. V našem případě to bude pro mezinárodní humanitární organizaci Lékaři bez hranic, která působí ve více než 60 zemích světa a často se do nezmapovaných oblastí dostává. Na podkladu leteckého snímku budou účastníci mapovat – klikat komunikace, budovy či cokoliv, co se bude v terénu nacházet. Pomohou tak vzniku chybějících map, jež usnadní práci humanitárním pracovníkům,“ uvedl za organizátory Jiří Pánek z katedry rozvojových studií. Lékaři bez hranic zasahují v případě epidemií, přírodních katastrof, ozbrojených konfliktů nebo při léčbě opomíjených nemocí.

Cílem 1. olomouckého mapathonu není přilákat odborníky na mapování, vítaní jsou naopak zájemci z řad veřejnosti, které baví mapy a je jim blízká i tematika humanitární pomoci. S sebou si musejí přinést jen vlastní notebook, připojení k internetu i odborné vedení zajistí organizátoři. Akce se uskuteční od 18 do 21 hod. v budově na 17. listopadu 12 v rámci Dnů geografie a v předvečer konference Mapování GIS Rozvoj vol. 4, jež se zaměřuje na možnosti využití geografických informačních systémů (GIS) a mapování v rozvojových zemích. Na mapathon se lze přihlásit předem na Facebooku (https://www.facebook.com/events/1669268096719058/) nebo mailem na jiri.panek@upol.cz.

Projekt Missing maps (česky chybějící mapy) vznikl v roce 2014 z iniciativy Lékařů bez hranic, Červeného kříže a Humanitární sekce OpenStreetMap. Vycházel ze zkušenosti humanitárních pracovníků, kteří mají při pohybu v terénu často k dispozici jen rukou kreslené, velmi přibližné mapy. Místa, která nejsou zmapovaná, však často obývají i desetitisíce lidí.

Kontaktní osoba:

Jiří Pánek