Vesmírné putování i zábavné virtuální hry. Pevnost poznání je místem, kde se zamilujete do vědy

úterý 10. duben 2018, 12:01 – Text: OK

Olomouc (10. dubna 2018) – Nabitý program pro celou rodinu připravila na jarní víkendy Pevnost poznání v Olomouci. Doprovodné aktivity interaktivního muzea vědy návštěvníky vezmou na nekonečnou cestu vesmírem nebo do světa virtuální reality. Tematické víkendové akce jsou zdarma v rámci běžného vstupného do muzea a doplňují nabídku čtyř stálých expozic a planetária.

Dny kosmonautiky a astronomie se konají 14. a 15. dubna v expozici Světlo a tma. Lidé si vyzkoušejí exponáty LEGO robotiky a mohou se účastnit živě komentovaných programů v planetáriu. Chybět nebudou ani zajímavé aktuality z výzkumu vesmíru. „Expozice astronomie návštěvníky provede sluneční soustavou a přiblíží jim vzdálenosti mezi jednotlivými tělesy. Díky interaktivní hře se stanou objeviteli vesmírného oceánu a zažijí nová meziplanetární dobrodružství,“ lákal na program Roman Chvátal, koordinátor expozice Světlo a tma, která je zaměřena na fyziku. „Lidé se dozvědí, jak se daří české kosmonautice ve srovnání se zahraniční a jak je náročné stát se členem vesmírného kolektivu. Poznají také největší selhání při objevování vesmíru a zjistí, co těmto událostem předcházelo,“ doplnil Roman Chvátal.

ČT Déčko a rozhlasové dílny. Děti se mohou pobavit v rámci festivalu AFO
Populární ČT Déčko a triky s klíčovacím pozadím, virtuální realita a rozhlasové dílny pro celou rodinu. V rámci festivalu Academia Film Olomouc (AFO) nabídne Pevnost poznání o víkendu 28.–29. dubna řadu zábavných vzdělávacích aktivit pro děti i rodiče. Celý program nazvaný Virtuální pevnost pod hlavičkou AFO junior je v rámci vstupu do Pevnosti zdarma. S akreditací na AFO pak celý víkend platí nabídka zvýhodněného vstupného 50 korun. ČT Déčko bude tradičně děti bavit i vzdělávat. Mladí návštěvníci společně s animátory odhalí tajemství takzvaného green screenu neboli klíčovacího pozadí, bez kterého se dnes neobejde natáčení předpovědi počasí nebo seriálu Sám v muzeu. Ve výtvarné dílně si vyzkoušejí animaci, vyrobí placku nebo klasickou večerníčkovskou čepici. V sobotu rozezní Pevnost poznání workshopy zaměřené na rádio tvorbu. S rozhlasovým reportérem Tomášem Černým si děti vyzkouší, jak zvuk vytvořit, vnímat, a především si ho užít. Odpoledne se pak rozpoutá pravá radiovodní bitva, interaktivní rozhlasová dílna pro rodiny s dětmi od 6 let,“ upřesnila program mluvčí popularizačního centra Martina Vysloužilová.

Prohlídka virtuálním muzeem
V programu se objeví například celosvětově úspěšný trhák v podobě hudebně-rytmické hry Beat Saber, kterou přivezou organizátoři festivalu virtuální reality Czech VR Fest. Do programu se zapojí také coworkingové centrum Vault 42. Návštěvníci si nasadí brýle HTC Vive a vyzkouší si různé hry, grafické programy, Google Earth VR a projdou si virtuální muzeum.

Program AFO junior bude v průběhu festivalového týdne probíhat i na dalších spřátelených místech v Olomouci. Více informací o kompletním programu AFO junior zde.

Kontaktní osoba:
Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace
Centrum popularizace PřF | Pevnost poznání
Univerzita Palackého v Olomouci
E: martina.vyslouzilova@upol.cz | M: 603 359 126