Vánoční nákupy pomalu. Pevnost poznání zve na inspirující DIZAJNTRH

Pátek 10. listopad 2017, 9:47 – Text: OK

Olomouc (10. listopadu 2017) – Nadcházející 17. listopad se v Olomouci ponese nejen ve znamení oslav Dne boje za svobodu a demokracii, ale také ve jménu prvních vánočních nákupů. A to docela jiných, než na jaké jsme zvyklí. Ve sváteční pátek a také v sobotu (17.–18. 11.) budou mít příznivci kvalitního designu příležitost účastnit se druhého ročníku DIZAJNTRHU, jediné prodejní přehlídky svého druhu v regionu. Pod heslem „nejsme instantní obchoďák“ a „vánoční nákupy pomalu“ organizátoři představí kromě prodejců také multižánrový doprovodný program. Lidé mohou tvořit, učit se a bavit se v duchu pomalé módy.

V Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Univerzity Palackého, vznikne unikátní prostor spojující prodejní přehlídku s osvětovými a vzdělávacími aktivitami. Expozice muzea se na dva dny promění v místo, kam budou moci návštěvníci přijít zkoumat módu z jiné perspektivy. „Mimo oblečení a designové doplňky najdete v expozicích muzea i stanoviště, která představí veřejnosti módní odvětví právě v kontextu udržitelného rozvoje. V záři světel obchodních galerií a butiků si neuvědomujeme fatální ekologické, etické a ekonomické důsledky něčeho tak banálního, jako je nakupování doplňků do našeho šatníku,“ lákal na program ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek. Lidé se dozvědí, jaké míry se používaly v krejčovství v minulosti, v čem jsou jedinečné tkaniny s obsahem nanočástic stříbra a zda si můžeme oblečení vypěstovat na své zahradě. V expozici zaměřené na geografii se pak bude řešit, kolik peněz za oděvy utrácejí jednotlivé státy.

Návštěvníky čekají také dílny a workshopy nebo přednášky o oděvním průmyslu. „Letošní ročník překonává standardy tradičních prodejních akcí. To, že jsme se ideově propojili s expozicí muzea, je výjimečné a jsme zvědaví, jak to bude fungovat,“ komentuje nabídku Adéla Píchová, dramaturgyně doprovodného programu a propagátorka udržitelné módy. „Novinkou letošní pomalé edice DIZAJNTRHU bude také takzvaný SWAP koutek, místo, kde si budou moci zájemci zdarma vyměňovat své oblečení,“ doplňuje Píchová.

Historické prostory bývalého dělostřeleckého skladu pojmou více než 60 českých a slovenských tvůrců, z nichž zhruba třetina reprezentuje samotný region. „Představíme průřez napříč kategoriemi kreativního průmyslu, od šperků přes pánskou, dámskou i dětskou módu a bytové doplňky až ke kosmetice nebo hračkám a knihám. Na své si tak přijdou, doufáme, všichni,“ popisuje skladbu prodejců Anna Jílková, zakladatelka DIZAJNTRHU.

Některé produkty si navíc návštěvníci mohou pod vedením samotných tvůrců-prodejců vyrobit sami. Po celou dobu akce bude například probíhat workshop míchání parfémů a po oba dny bude také možné zakoupené dárky rovnou originálně zabalit,“ dodává Jílková.

V přednáškovém sále se mohou zájemci těšit na promítání pod taktovkou Academia Film Olomouc (AFO). Organizátoři uvedou jeden z nejdůležitějších dokumentů o pozadí módního průmyslu současnosti – oceňovaný americký snímek The True Cost. „Je to příběh o oblečení, které nosíme, o lidech, kteří ho vyrábějí, a také o negativním vlivu celého tohoto průmyslu na náš svět a životní prostředí,“ prozrazuje Adriana Belešová, dramaturgyně festivalu AFO. První projekce se uskuteční v pátek od 17:00, druhá pak v sobotu od 10:30.

Na DIZAJNTRHU nebude problém strávit celý den i v případě, že člověk dorazí s celou rodinou. Organizátoři myslí i na děti, pro které ve spolupráci s prodejci připravili dvě dětské zóny. Bohaté občerstvení zajistí kavárna Jazz fresh, svačinu nejen pro vegany bistro Veganol a výtečný oběd si můžete dát u jednoho z foodtrucků přistavených před Pevností poznání.

Více na www.dizajntrh.cz

Popiska pod foto:
DIZAJNTRH je jediná prodejní výstava svého druhu v olomouckém regionu, kam si lidé přijdou nejen pro neotřelé vánoční dárky od českých a slovenských tvůrců, ale také pro nevšední zážitky. Přijďte se inspirovat, vzdělávat, nakupovat, tvořit a potkávat se!

Dizajntrh je bezbariérový. Vstupné 30 Kč, děti zdarma

#vynocninakupypomalu