V Konviktu se bude debatovat o EU i s ministrem zahraničí

Ilustrační foto: 123RF
Úterý 1. říjen 2019, 10:30 – Text: Ivana Pustějovská

Co nám EU přinesla a jaká je její budoucnost? Na toto téma budou 8. října od 14 hodin debatovat v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP eurokomisařka Elzbieta Bienkowska, ministr zahraničí Tomáš Petříček a olomoucký primátor Miroslav Žbánek. Moderovat bude Václav Stehlík z Právnické fakulty UP.

Beseda, jejímiž hosty budou šéf české diplomacie, komisařka pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky a olomoucký primátor, se koná při příležitosti 15 let našeho členství v EU. „Připravovaná debata je zajímavá v prvé řadě tematicky. Jejím cílem je reflektovat 15 let našeho členství v Evropské unii, a to jak retrospektivně, tedy zhodnocení toho, co nám členství dalo, případně i vzalo, dále pak perspektivně, tedy kam má Unie spolu s Českou republikou směřovat. Setkání umožní debatovat například o nejbližších či vzdálenějších programových cílech v rámci nově se rodící Evropské komise, která je hlavním motorem integrace. Současně se ale nevyhne ani otázkám vysoce aktuálním, jako je Brexit a s ním spojené nové výzvy na společném vnitřním trhu, ve vnějších ekonomických vztazích EU,“ uvedl Václav Stehlík, vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva PF. Jak dodal, mluvit se bude i o problematice, která se bezprostředně dotýká vysokých škol. „Budeme diskutovat o otázce pro univerzitní prostředí zásadní – o podpoře vědy a výzkumu. Konečně debata je unikátní i svým obsazením, má ambici propojit pohledy nejvyšší evropské politiky s vnímáním národním, včetně regionálního, a to vše v česko-polské perspektivě,“ připomenul Václav Stehlík.

Beseda, kterou pořádá UP ve spolupráci s Úřadem vlády ČR, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Evropskou komisí a Eurocentrem Olomouc, se koná 8. října, od 14 do 15.30 hodin v Kapli Božího Těla, bude vedena v anglickém jazyce. Místo je možné si rezervovat přes Konferenční servis UP: konferencniservis@upol.cz.