Univerzita vyhlašuje soutěž, která pomůže se startem podnikání

Repro: Žurnál UP
Pondělí 16. březen 2020, 8:00 – Text: Martina Novotná

Sedmdesát tisíc korun, kancelář o velikosti 36 m2 na rok a konzultace od mentorů zdarma čekají na vítěze Podnikavé hlavy v letošním roce. Soutěž pořádá již pojedenácté Vědeckotechnický park UP (VTP UP).

Soutěžící z řad začínajících podnikatelů nebo již zkušenější podnikatelé s novým nápadem se mohou hlásit na stránkách soutěže do 18. května 2020. Ke vstupu do soutěžního klání se stačí zaregistrovat a zaslat potřebné dokumenty a svůj podnikatelský záměr. Před jeho sepsáním je možné svůj nápad konzultovat s mentory na VTP UP a poradit se s nimi i o přípravě písemných podkladů.

„Každý ročník je jiný. A já se už těším na ten letošní, na letošní nové projekty a nové nápady, se kterými soutěžící přijdou. Byl bych rád, aby podnikavci nestrkali svoje projekty do šuplíku, ale pracovali na nich, případně přišli k nám na konzultaci a pokračovali. Aby náš stát a naše ekonomika jenom vzkvétala a rostla na takovýchto projektech, na takovýchto malých firmách,“ uvedl Roman Jurečka, ředitel VTP UP.

Tradiční soutěž Podnikavá hlava je určena budoucím, začínajícím i zkušenějším podnikatelům. Do finále postupuje 10 vybraných finalistů. Ti své projekty představí odborné porotě 28. května 2020 a ještě ten den se dozví, kdo vyhrál. Soutěžící s vítězným projektem mají dále příležitost prezentovat ho před účastníky olomoucké konference UP Business Camp v listopadu 2020, kterou taktéž pořádá VTP UP.

Vítězem jubilejního desátého ročníku se stal student Univerzity Palackého Michal Gabčo, který se svým týmem pracoval na vývoji aplikace MESS. Tato aplikace podrobně mapuje povrch Měsíce. Druhým oceněným nápadem se stala hra nejen pro nevidomé Olá od Lucie Částkové a na třetím místě se umístil nápad Lukáše Mazocha s názvem EatMe. Ve speciální kategorii Podnikatelka v sukni pak vyhrál nápad Nikoly Smětalové a Blanky Tomečkové s projektem Zubařky.cz.

„Dlouho jsme se rozhodovali, jestli se do soutěže přihlásit. Náš projekt zněl ‚vesmírně‘ a nevěděli jsme, jestli se v malé Olomouci uchytí. Věděli jsme jen, že to chceme zkusit a že projektu věříme. Pokud tedy váháte, nemáte proč. Určitě Podnikavou hlavu vyzkoušejte,“ vzkazuje Matúš Fricko, člen vítězného týmu z roku 2019.

Soutěž Podnikavá hlava je pořádána pod záštitou Olomouckého kraje a za finanční podpory generálního partnera Komerční banky.

Podrobné informace o soutěži naleznete na webu www.podnikavahlava.cz.