Univerzita Palackého zpřístupní během Dnů evropského dědictví atraktivní prostory

středa 5. září 2018, 10:30 – Text: OK

Olomouc (5. září 2018) - Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se zapojí do Dnů evropského dědictví a v sobotu 8. září představí veřejnosti jindy nepřístupné prostory. Zájemci se tak mohou vydat na komentované prohlídky atraktivních historických míst například v někdejším jezuitském konviktu, nynějším Uměleckém centru UP, navštívit pracovnu rektora univerzity či si prohlédnout Olomouc z výšky - z terasy přírodovědecké fakulty.

Dny evropského dědictví Olomouc nabízejí bohatý program pro malé i velké. Vedle prohlídek památek i koncerty, přednášky, výstavy a řadu dalších aktivit. Univerzita Palackého se do programu zapojuje tradičně každým rokem a vždy přivítá ve svých budovách stovky lidí. Letos očekává ještě větší zájem, ve stejný den se totiž koná Absolventské setkání UP „Jsme UP“. Aktivity univerzity a města se tak vzájemně propojí a doplní.

Pro návštěvníky se otevře například Umělecké centrum UP, které sídlí v bývalém jezuitském konviktu. „Program jsme nachystali ve spolupráci se studentským spolkem StuArt, jehož členové připravili komentované prohlídky naší budovy. První začíná v 10 hodin, od 14 do 18 hodin bude možné zajít i na prohlídku s průvodci do kaple Božího Těla. Návštěvníci mohou netradičně obdivovat také nástropní fresky z jinak nepřístupného kůru. Animační program pro malé i velké je připraven v atriu centra, kde na ně čekají například barokní vystřihovánky nebo skládačky barokních obrazů,“ uvedla manažerka Uměleckého centra UP Lucie Měsícová.

Historické prostory se pro zájemce otevřou i na rektorátě, kde bude možné navštívit jak pracovnu rektora, tak velkou zasedací místnost. K návštěvě zvou rovněž parkánové zahrady nebo někdejší Tereziánská zbrojnice, v níž sídlí mimo jiné i Knihovna Univerzity Palackého. „Kromě prostor univerzitní knihovny nabídneme zájemcům hned několik výstav – k vidění budou například nejzajímavější knihy z našeho fondu, vystavíme staré tisky a prohlédnout si lidé mohou i aktuální výstavu Významné osmičky v českých dějinách 20. století,“ řekla ředitelka knihovny Helena Sedláčková.

Do programu Dnů evropského dědictví se v Olomouci zapojí i některé fakulty UP. Lékařská nabízí například prohlídku „Dostavby Teoretických ústavů“ vedenou děkanem fakulty, přírodovědecká fakulta zve kromě prohlídky i k návštěvě terasy a možnosti uvidět Olomouc
z výšky. Otevřeno má i interaktivní muzeum vědy UP Pevnost poznání, které u příležitosti Dnů evropského dědictví nabízí snížené vstupné.

 

Kontaktní osoba:

Gabriela Sýkorová Dvorníková | tisková mluvčí
Univerzita Palackého v Olomouci | oddělení komunikace
E: gabriela.sykorova@upol.cz | T: 585 631 020 | M: 733 690 461