Univerzita Palackého si odváží dvě zlaté medaile ze světové výstavy Invent Arena

pátek 29. červen 2018, 12:18 – Text: OK

Olomouc (29. června 2018) – Technologie Austenitemeter a SURface Univerzity Palackého v Olomouci zabodovaly v Třinci na světové výstavě vynálezů a patentů Invent Arena. Na té se prezentovalo 135 vynálezů a patentů od čtyř stovek vynálezců a inovátorů z 22 zemí.

Medaile získali autoři technologií a vedoucí vědeckých týmů Jiří Pechoušek z katedry experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty UP za detektor austenitu Austenitemeter. Porotu zaujal natolik, že se místil na prvním místě v kategorii Hutnictví, strojírenství a stavebnictví.

Další zlatou medaili, tentokrát v kategorii Doprava a energetika, získal Petr Fryčák z katedry analytické chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Přírodovědecké fakulty UP za zařízení pro rychlé měření povrchové kondenzace vodních par SURface.

SURface je patentovaný funkční prototyp, který prostřednictvím dvouelektrodového senzoru dokáže v reálném čase měřit změny stavu povrchu senzoru související s kondenzací vodních par z okolního prostředí. Výhodami oproti stávajícím technologiím jsou vysoká rychlost odezvy, možnost miniaturizace senzoru, relativní jednoduchost a s tím související nízké výrobní náklady zařízení.

Odmlžování skel řízené chytrou ventilací v automobilu nebo sledování stavu optických systémů. To je jen zlomek mnoha možných využití naší technologie SURface. Lze ji aplikovat jak v automobilovém nebo leteckém průmyslu, tak v chytrých budovách a domácnostech,“ uvádí Petr Fryčák, původce technologie vyvinuté v projektu Proof-of-Concept Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého (VTP UP) a finančně podpořené Technologickou agenturou ČR.

Přístroj Austenitemeter jsme i díky týmu VTP UP dopracovali do fáze komercializace. Umožňuje tak rychlé a nedestruktivní stanovení strukturních, fázových a magnetických charakteristik železo obsahujících materiálů. Unikátně sestavené zařízení využívající Mössbauerovy spektroskopie může sloužit nejen ke stanovení zbytkového austenitu, ale také k určení dalších fází a struktur, jako jsou ferit, perlit, martenzit. Oproti konkurenčním řešením neanalyzujeme materiál pouze v jednom konkrétním bodě, ale integrálně na větší ploše, čímž je možno získat relevantnější závěry o složení materiálu,“ popisuje technologii Jiří Pechoušek. „Austenitemeter navíc umí snímat selektivně povrch i masivních vzorků do hloubky cca 20 nebo 100 µm či tenké filmy. Přístroj je mobilní a urychlí práci inženýrů, poněvadž analýza trvá do 20 minut,“ dodává spoluautor technologie Lukáš Kouřil, který se významnou měrou podílel na technickém vývoji přístroje.

Technologie, které získaly ocenění, nabízíme k použití a hledáme pro ně průmyslové partnery, kteří ji využijí pro své potřeby a dle svých reálných úprav a požadavků. Zařízení můžeme ihned předvést a otestovat přímo u zájemce o technologii,“ uvádí Petr Kubečka, business development manažer VTP UP.

Výstavu Invent Arena pořádala Česká hutnická společnost společně s Třineckými železárnami ve dnech 20. až 22. června v třinecké hale Werk Arena. Určena byla obchodníkům, investorům, výzkumným pracovištím, inovativním firmám nebo také vysokým a středním školám a mladým tvůrcům. Univerzita Palackého se na Invent Areně prezentovala společně s dalšími českými univerzitami sdruženými pod spolkem Transfera.CZ.

Kontaktní osoba pro média:
Dr.Ing. Petr Kubečka | projektový manažer
Vědecko-technický park UP
E: petr.kubecka@upol.cz | T: 585 631 449 | M: 734 265 043

Dana Jurková | marketing manager
Vědeckotechnický park UP
E: dana.jurkova@vtpup.cz | T: 585 631 477 | M: 731 642 938

 

Fotografie si můžete stáhnout na následujících číselných odkazech – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12