Univerzita ocenila rakouského právníka Armina Stolze

Armin Stolz obdržel medaili s dvojportrétem Josefa Dobrovského a Františka Palackého.
Foto: Eva Hrudníková
Středa 3. květen 2017, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Na prestižní seznam držitelů Pamětní medaile UP přibylo jméno další osobnosti. Ocenění získal přední rakouský odborník na srovnávací ústavní a správní právo Armin Stolz, který působí na Karl-Franzens-Universität v Grazu. Medaili získal za dlouholetou spolupráci s právnickou fakultou a za šíření dobrého jména olomoucké univerzity v zahraničí.

Rakouského právníka a vědce navrhla na ocenění právnická fakulta. „Armin Stolz spolupracuje s naší právnickou fakultou přes dvacet let, a to velmi úzce a významně i v rámci výuky. Výrazně přispěl a stále přispívá k šíření dobrého jména olomoucké univerzity v zahraniční a k rozvoji její mezinárodní prestiže,“ zdůvodnila návrh děkanka Zdenka Papoušková. Slavnostního předávání medaile v rotundě právnické fakulty se sice z důvodu zahraniční cesty osobně nemohla zúčastnit, ale se Stolzem se potkali před lety právě v Grazu.

Zastoupil ji proděkan pro bakalářský a magisterské studijní programy MaximTomoszek a Stolzův nejbližší spolupracovník Michal Malacka z katedry mezinárodního a evropského práva. „Je mi velkou ctí a radostí přijmout tuto medaili. Spolupracuji s vámi od začátku devadesátých let, tedy od samého vzniku vaší fakulty. Za tu dobu jste udělali velký kus práce. Fakulta pevně stojí na svých nohách, je vidět v zahraničí a stále se rozvíjí,“ řekl Armin Stolz, který letos slaví 60. narozeniny.

Do Olomouce přijel poprvé již v roce 1991, kdy se setkal s prvním polistopadovým rektorem Josefem Jařabem a prvním děkan obnovené právnické fakulty Miroslavem Liberdou. „Profesor Stolz podporoval znovuobnovenou fakultu prostřednictvím spoluorganizace letních škol v Olomouci a v Grazu, výměnných pobytů, vytvořením Rakouské knihovny, realizací kurzů ústavněprávní komparatistiky a také zapojením fakulty do zahraniční spolupráce Karl-Franzens-Universität v Grazu,“ vyjmenoval Michal Malacka.

Armin Stolz je expert na rakouské a srovnávací ústavní a správní právo a na srovnávací právo v oblasti umění a ochrany kulturních památek. Je členem grazské Altstadt-Sachverständigen Kommission a předsedou Komise pro stížnosti při Ärztekammer für Steiermark. „Také je to nevšední znalec světové kultury, historie a architektury, milovník vlaků a jejich historie, bonviván a jeden z mála austroslavistů,“ prozradil na svého dlouholetého spolupracovníka Michal Malacka.