Senioři se v Pevnosti učí, jak posílit sebevědomí a trénovat paměť

Pátek 11. srpen 2017, 10:02 – Text: OK

Lubomír Novák z Pěnčína jezdil do Olomouce pravidelně s manželkou. Program Blízká setkání třetího věku si vybrali na základě zkušenosti z ukázkové lekce a nelitují. Já jsem se vlastně celý život učil. Absolvoval jsem střední a vysokou školu a pak jsem dělal spoustu let projektanta, starostu, takže jsem byl často na seminářích a školeních. Když jsem pak šel do důchodu, najednou mi to chybělo. Proto jsem se přihlásil,“ řekl Lubomír Novák, který si dokonce na základě jednoho workshopu koupil žonglovací míčky a doma učí vnuky, jak je ovládat. V setkávání chce pokračovat, stejně jako Drahomíra Lukášová, která teď na základě nabytých vědomostí doma trénuje paměť. „Mně se to hrozně líbilo, získala jsem spoustu nových poznatků. Je bezvadné, že člověk jednou za týden vystřelí z domu a něco pro sebe udělá.

V pokračovacích kurzech, které poběží od září do prosince 2017, se budou senioři věnovat kromě původních tří oblastí nově také psychologii pro život a žonglování. Tato aktivita je totiž vynikající metodou pro zlepšení prostorové orientace, koordinace pohybu, soustředění a zároveň propojuje pravou a levou mozkovou hemisféru a zlepšuje práci mozku. „V hodinách fyziologie, věnovaných tentokrát výživovému poradenství, se s účastníky odrazíme od rozborů složení jejich těla. Všechny přihlášené proměříme, zjistíme, co by se dalo zlepšit. Jsem zastánce drobných změn, u kterých člověk dokáže dlouhodobě vydržet a které proto mají trvaleji příznivý efekt. Věnovat se budeme nejen výživě a pohybu, ale také otázkám odpočinku, emocí a stresu – tyto faktory mnohdy ovlivňují naši kondici víc, než si vůbec dokážeme představit. Na konci 12týdenního kurzu účastníky opět proměříme a zjistíme, jaké mělo naše společné úsilí efekt,“ vysvětlila lektorka Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty.

Kurz je pro všechny, které zajímá, jak optimálně upravit svůj životní styl a jak efektivně předcházet či alespoň zmírnit zdravotní potíže, které s sebou věk přináší. V kurzech si senioři posílí sebevědomí, sociální vazby a rozšíří zájem o okolní dění. Odchod do důchodu je pro každého člověka významným zlomem v jeho životě. Mnoho lidí si to neuvědomuje. Utlumí se společenské, psychické a fyzické aktivity, které byly přirozenou a nutnou součástí produktivního věku. V mnoha případech se člověk ze dne na den dostává do určité sociální izolace, nabývá dojmu zbytečnosti a nenaplněnosti. A co je důležité – výrazně se zpomalí i jeho fyzické a psychické tempo. Proto jsme přišli s tímto projektem, který pomáhá proces stárnutí zpomalit,“ řekla hlavní koordinátorka Naďa Žondrová ze spolku Pro poznání, který vzdělávací cyklus vymyslel.

Cyklus finančně už druhým rokem podpořil Olomoucký kraj.Olomoucký kraj oceňuje dlouhodobou práci v rámci všech aktivit projektu, o které projevuje zájem čím dál větší počet seniorů z celého kraje. Projekt zapadá do dlouhodobé podpory Olomouckého kraje zaměřené na vzdělávací aktivity pro seniorskou generaci,“ uvedl Pavel Podivínský, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany Krajského úřadu Olomouckého kraje. Na workshopy přispěl i Magistrát města Olomouce. Tyto aktivity pro seniory podporujeme, protože si uvědomujeme, že také Olomouce se týká demografické stárnutí populace. A u nás to vychází, že téměř 25 tisíc lidí ve městě je starších 60 let,“ doplnil Zdislav Doleček, vedoucí oddělení Odboru sociálních služeb Magistrátu města Olomouc.

Novým zájemcům o první část programu (trénování paměti, fyziologie aneb jak (ne)funguje naše tělo, pohyb pro zdraví) bude věnováno jaro 2018. Elektronické přihlášky budou k dispozici na webových stránkách Pevnosti poznání (www.pevnostpoznani.cz) od 20. září 2017. Ti, kteří nevládnou práci s počítačem, se mohou přihlásit osobně přímo na pokladně Pevnosti poznání. Vážní zájemci o jarní kurz by si měli tento termín pohlídat, zvláště mají-li zájem o konkrétní hodinu začátku svého kurzu.

Kontaktní osoba:

Martina VysloužilováUniverzita Palackého v Olomouci | Pevnost poznáníE: martina.vyslouzilova@upol.cz | T: 603 359 126