Prohlášení rektora Univerzity Palackého Martina Procházky k situaci na Ukrajině

Ilustrační grafika: UP
Sobota 26. únor 2022, 7:44

Válka na Ukrajině není jen bojem obyvatel tohoto suverénního státu, který byl bezdůvodně napaden ruským agresorem, je to i náš boj a naše válka. Z pozice rektora Univerzity Palackého v Olomouci striktně odsuzuji ruský útok na Ukrajinu. Postup Ruska je bezohledný a směřuje k násilnému obsazení cizího území. Politika prezidenta Putina diskvalifikuje Ruskou federaci v očích celého civilizovaného světa a jeho samotného řadí mezi válečné zločince.

Připojuji se k prohlášení České konference rektorů a s hlubokým zklamáním a znepokojením sleduji, jak Ruská federace pošlapává mezinárodní právo. Mám velké obavy nejen o občany na Ukrajině, ale také o hodnoty, na nichž je založeno současné demokratické zřízení v zemích Evropské unie a na celém světě. Obávám se, že nejen lid Ukrajiny, ale také veškeré demokratické státy světa nyní stojí před velmi těžkou zkouškou.

Univerzita Palackého se připojuje k projevům solidarity s lidmi na Ukrajině, ukrajinskými univerzitami a jejich studenty a pracovníky. Jsme v myšlenkách s ukrajinskými studenty, kteří v současné době studují v Olomouci, a s jejich rodinami. Univerzita Palackého je připravena okamžitě poskytnou pomoc a využít k tomu veškeré své možnosti. Činíme kroky, kterými bychom mohli zmírnit složitou životní situaci ukrajinských občanů, především pak našich studentů a zaměstnanců, ale i studentů, kolegů a přátel z partnerských univerzit na Ukrajině.

Jsem přesvědčen, že jednání Ruska vážně poškodilo česko-ruské vědecké vztahy. Akt ruské agrese nevratně zasáhl vztahy mezi našimi zeměmi nejen při spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání a vědě. Jsme mezinárodně orientovanou univerzitou a současná situace je pro nás neakceptovatelná. Naše vlastní historie a zkušenosti nám lépe než komukoliv jinému umožňují chápat zoufalou situaci, v níž se Ukrajina a její lidé nacházejí. O to silněji by mělo být slyšet naše „NE“ uchvatitelským snahám Ruska. Stojíme na straně Ukrajiny, stojíme za našimi evropskými spoluobčany.

Martin Procházka

rektor Univerzity Palackého v Olomouci