Právnická fakulta bude hostit špičkové odborníky i populárního novináře

středa 15. březen 2017, 12:46 – Text: OK

Olomouc (14. března 2017) Hned tři přední představitele českého právního prostředí, tři špičkové odborníky, bude hostit Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Studenty, ale i zájemce z řad akademické obce či veřejnosti postupně čekají debaty s předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem, s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou. Na fakultu se navíc chystá novinář Václav Moravec.

„Zvykli jsme si, že odborná debata na různých fórech vrcholí až na podzim. Pro letošek ale nastavujeme vysokou laťku již na jaře. Příležitost setkat se s takovými osobnostmi a přiblížit jejich působení se nenabízí každý den. Velmi si vážím jejich zájmu vystoupit na půdě naší fakulty a zároveň děkuji organizátorům za uspořádání všech akcí,“ řekla děkanka právnické fakulty; Zdenka Papoušková.

Jako první dorazí do Olomouce předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, a to již už ve středu 15. března. „Spolu s Filipem Ščerbou z katedry trestního práva budou diskutovat na téma rekodifikace trestního řádu. Mluvit se bude o tom, jaké změny by měl přinést nový trestní řád,“ upřesnil za pořadatele Ondřej Sasín ze spolku Nugis Finem. Tento studentský spolek stojí i za návštěvou moderátora Václava Moravce. Ta je naplánována na 23. března. „Hledali jsme všeobecně známou a populární osobnost a zároveň někoho, jehož názory
a zkušenosti mohou být pro studenty užitečné. Očekávám odlehčenější atmosféru,“
naznačil Ondřej Sasín.

Ve stejném týdnu, v úterý 21. března, se bude na fakultě rozebírat práce na státním zastupitelství. A to přímo s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. „Studenti, ale nejen oni, budou mít skvělou příležitost dozvědět se zajímavosti z praxe státních zastupitelů. Na řadu jistě přijdou i velké kauzy současnosti,“ je přesvědčený Daniel Pospíšil, prezident spolku ELSA Olomouc, který setkání s Bradáčovou připravuje.

Další příležitost setkat se s výjimečnou osobností českého práva pak bude na fakultě
18. dubna. Odborné pracoviště Jean Monnet Centre of Excellence při Univerzitě Palackého pozvalo Annu Šabatovou, veřejnou ochránkyni práv. „Zvolili jsme téma ochrana před diskriminací, protože otázky lidských práv jsou mezi studenty velmi oblíbené. Mnozí se jimi zabývají i ve svých diplomových pracích. Navíc řada studentů právnické fakulty míří do kanceláře veřejné ochránkyně práv na stáže a praxe,“ vysvětlila Naděžda Šišková, vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence, která bude přednášku moderovat.

Přehled hostů PF UP:

15. 3. Pavel Šámal – předseda Nejvyšší soudu

21. 3. Lenka Bradáčová – vrchní státní zástupkyně

23. 3. Václav Moravec – televizní moderátor

18. 4. Anna Šabatová – veřejná ochránkyně práv

Kontaktní osoba:

Eva Hrudníková | pracovnice oddělení komunikace a vnějších vztahů
Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci | oddělení komunikace a vnějších vztahů E: eva.hrudnikova@upol.cz | M: 775 680 257