Pevnost poznání zve kluky i holky na Den vojenské historie

pondělí 30. duben 2018, 9:44 – Text: OK

Olomouc (30. dubna 2018) – Jaderná bomba, studená válka nebo principy civilní obrany. Neoddělitelná součást novodobé historie, stejně jako geopolitických debat posledních desetiletí. Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci zve na Den vojenské historie, který dětem i rodičům zábavně-vzdělávací formou přiblíží vojenská povolání a vše kolem nich. Akce se uskuteční 5. května od 10 do 17 hodin v expozici Věda v pevnosti a také v plenéru areálu Korunní pevnůstky.

Zapomeňte na propagandistická školení z dob socialismu. V Pevnosti se o všem, co souvisí s vojenskou historií i současností, dozvíte zábavnou a kritickou formou. „Připravili jsme ukázky dobových kostýmů civilní obrany, tematické stolní hry i videohry, promítání dokumentu o historii jaderné bomby, karikatury a dobové vtipy o studené válce nebo ukázky plánů a map Olomouce z období studené války,“ lákal do interaktivního centra koordinátor historické sekce Tomáš Arnold. Na děti i rodiče nakonec čeká i krátký seminář na téma „Co dělat v případě jaderného útoku?“

Den vojenské historie se koná v expozici Věda v pevnosti, do které návštěvníci zaplatí standardní vstupné 30 / 25 Kč. Ve venkovním areálu Korunní pevnůstky pak bude zdarma další program, tentokrát v režii spolku Muzeum olomoucké pevnosti. „Korunní pevnůstka patřila od svého vybudování až do počátku nového tisíciletí vojákům a patřit jim bude opět i 5. května, kdy tu Branné oddíly ČR připraví zábavu s armádní tematikou pro malé i velké. Ti si budou moct vyzkoušet například střelbu ze vzduchových, airsoftových a laserových zbraní a minohledačku, naučí se základy zdravovědy a topografie a pokusí se bezpečně projít minovým polem. Pro děti budou nachystány i další úkoly s branným obsahem, za jejichž splnění budou odměněny drobnými dárky. V 11 a 15 hodin pak proběhnou komentované prohlídky Korunní pevnůstky,“ poodhaluje aktivity venkovní části akce Markéta Záleská, ředitelka spolku Muzeum Olomoucké pevnosti. Tuto akci pořádá spolek Muzeum Olomoucké pevnosti ve spolupráci s Armádou ČR, Brannými oddíly ČR a pod záštitou ministryně obrany Karly Šlechtové.

Více o programu na www.pevnostpoznani.cz a na http://www.pevnostolomouc.cz/.

 

Kontaktní osoba:

Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace

Centrum popularizace PřF | Pevnost poznání

Univerzita Palackého v Olomouci

E: martina.vyslouzilova@upol.cz | M: 603 359 126