Oslavy 100 let ČSR bude v Olomouci řídit i Univerzita Palackého

pondělí 1. říjen 2018, 15:12

Olomouc (1. října 2018) – Besedy, koncerty, výstavy, vědomostní kvíz, tematická módní přehlídka, sportovní aktivity i netradiční prezidentské volby. To vše a mnohem více nabídne Univerzita Palackého (UP) během oslav 100 let od založení Československa, které se uskuteční od čtvrtku do neděle 25.–28. 10 na olomouckém Horním a Dolním náměstí.

Statutární město Olomouc a Univerzita Palackého v Olomouci připravily pro Olomoučany a další návštěvníky programově pestrou připomínku významného výročí. Zatímco Olomouc s pomocí dalších institucí se postará o program na čtvrtek, pátek a neděli, celý sobotní den má v gesci právě Univerzita Palackého. „Je to jen další důkaz úzké propojenosti mezi městem a univerzitou. Univerzita a město k sobě mají velmi blízko, a je proto logické, že uspořádají společné oslavy významného dne naší historie na jednom místě,“ pochválila spolupráci Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí UP.

Univerzita Palackého sází ve svém programu na pestrost. „Návštěvníkům nabídneme vyvážený mix seriózního vzdělávacího programu a zábavných aktivit. Na své si tak přijdou lidé všech věkových kategorií i zájmů. Nudit se nebudou ani rodiče, ani děti a senioři,“ shrnul Ondřej Martínek, jeden z hlavních koordinátorů univerzitního programu. „Využili jsme také jisté návaznosti akce na tematicky podobný květnový Olomoucký majáles a pro městské oslavy jsme vytvořili celkový vizuál a grafiku,“ dodal.

Historie Olomouce na fotografiích i v netradičním komiksu

Besedy a přednášky zajímavých hostů připravuje pro své hosty UPoint, informační centrum a obchod Univerzity Palackého. Vedle toho v jeho prostorech bude ke zhlédnutí také fotografická série Vojtěcha Dudy s názvem „Olomouc včera a dnes“. Další expozice pak vyroste na Dolním náměstí. Kolemjdoucí si budou moci ve velkém formátu přečíst unikátní komiks k dějinám ČSR, který Univerzita Palackého nedávno vydala. Autoři se v něm netradičním způsobem věnují událostem let 1918 a 1968. Komiks ve formě sešitu bude navíc během oslav zdarma distribuován.

Vědomostní kvíz, koncerty a dobová atmosféra

Své vědomosti o historii Československa si návštěvníci budou moci vyzkoušet během speciálního kvízu. Sestavit na něj mohou vlastní tým, anebo se zkusit přidat k někomu na místě. Následující hudební program obstarají například Tomáš Kočko & Orchestr, New Street Band a univerzitní smíšený sbor Ateneo.

Retro atmosféru všemu dodá výstava historických vozů, speciální módní přehlídka cyklomodelů posledních 100 let pod taktovkou spolku UP Bike, dobová rozcvička pod vedením studentů fakulty tělesné kultury či fotokoutek s dobovými proprietami.

 

Prezidentské volby a herní zóna

Po celý den budou mít návštěvníci možnost zúčastnit se speciálních prezidentských voleb. Do volební urny budou moci vhodit lístek s prezidentem, k němuž chovají největší sympatie. Vybírat budou ze všech československých i dosavadních českých a slovenských prezidentů. Iniciativa Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor pak zajistí půjčovnu dobových deskových her, herní zónu pro děti či výtvarný workshop.

Kompletní program oslav 100 let ČSR v Olomouci naleznete na webových stránkách 100.olomouc.eu. Vedle aktivit města a Univerzity Palackého do něj přispějí také Vlastivědné muzeum, olomoucké studio Českého rozhlasu, Divadlo Tramtarie, Divadlo Na cucky a Výstaviště Flora.

Kontaktní osoba:
Ondřej Martínek | specialista komunikace & eventmanager
Univerzita Palackého v Olomouci | oddělení komunikace
E: ondrej.martinek@upol.cz | T: 585 631 022 | 777 587 517