Olomoučtí vědci nechali středoškoláky nahlédnout do nanosvěta

Michal Otyepka přednášel středoškolákům v rámci Týdne vědy a techniky.
Foto: Viktor Čáp
pátek 10. listopad 2017, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Dvojrozměrný svět grafenu a jeho derivátů není plochý ani nudný, ale naopak nesmírně bohatý a tvárný. Právě toto sdělení bylo ústředním motivem přednášky, kterou pro zhruba 200 studentů středních škol pronesl ve čtvrtek v Pevnosti poznání vedoucí katedry fyzikální chemie a zástupce ředitele Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Michal Otyepka. Přednáška byla součástí programu Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, během nějž si zájemci prohlédli i vědecká centra v holickém areálu přírodovědecké fakulty.

Fyzikální chemik seznámil studenty s tím, co to je nanosvět, jak se dá studovat a jaké jsou vlastnosti těchto materiálů. Řeč byla nejen o grafenu, ale i jeho mladších „sourozencích“ včetně fluorografenu, u jehož objevu stál mimo jiné i profesor Otyepka. „Studenti se na středních školách učí poněkud vousaté informace. Myslím si, že by se ale měli seznamovat i se současnými trendy ve vědě, novými technologiemi a vědět, kde jsou dnes hranice poznání. To vše je může inspirovat k budoucí kariéře,“ uvedl.

Středoškolákům nejen z Olomouce přiblížil vývoj nových materiálů, které mají velký aplikační potenciál. Velmi důležitou a studenty bedlivě sledovanou pasáží proto bylo i představení konkrétního využití jak grafenu, tak dalších 2D materiálů. Posluchači se ale dozvěděli i o tom, jak vědci v olomouckém vědeckém centru pracují a s jakými výzvami se setkávají. „Musíte mít cíl, protože jen tak se před vámi otevírá cesta, během níž můžete objevit zcela nové a nečekané věci a zažít zajímavé dobrodružství. Musíte také umět snít, protože kdo nesní, nikdy nic nedokáže. Také je dobré ne vždy plně důvěřovat autoritám. A pokud vám něco nejde, je třeba se na problém podívat z jiného úhlu a najít kreativní řešení. To se cení jak ve vědě, tak v životě,“ poradil studentům Otyepka.

Některý z přírodovědných oborů by v budoucnu chtěla studovat Eliška Křížková ze Slovanského gymnázia, která si přednášku rovněž vyslechla. „Byla zajímavá a moc se mi líbil způsob podání.  Ve škole jsme sice měli přednášku na toto téma, ale tady jsme se zase dozvěděli mnoho nového,“ prozradila.

Velmi spokojená odcházela i učitelka olomoucké Střední průmyslové školy strojnické Miroslava Nováková, která přivedla studenty oboru zaměřeného na zpracování plastu, usně a pryže. „Chemii mají dva roky po dvou hodinách. Tady se mohli dozvědět o technologiích a materiálech, kterým patří budoucnost, za což jsem velmi ráda. Pan profesor to podal velmi poutavě, takže si myslím, že to všechny zaujalo,“ pochválila přednášejícího Nováková.

Například studenti šternberského gymnázia, jehož je Otyepka hrdým absolventem, přímo z přednášky odjeli do holického areálu na prohlídku RCPTM. Exkurze se v rámci Týdne vědy a techniky konají od středy do pátku a celkem se na ně přihlásilo na 150 zájemců nejen ze středních škol, ale i veřejnost. Program v rámci Týdne vědy a techniky nabízí i Pevnost poznání či olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.