Noc vědců přilákala téměř pět tisíc malých i velkých návštěvníků

čtvrtek 22. září 2016, 22:07 – Text: OK

Olomouc (1. října 2016) – O vzrůstající oblibě Noci vědců v Olomouci svědčí téměř pět tisíc návštěvníků, kteří včera večer zavítali na Univerzitu Palackého a do Fakultní nemocnice. Od šesti hodin večer přesně do půlnoci se mohli populárně naučnou formou seznámit s vědou na šesti fakultách a dalších místech olomoucké univerzity.

Jsme velmi rádi, že se Olomoučané zajímají o ‚svou‘ univerzitu a její činnost. Rok od roku se jim také snažíme nabídnout bohatší a atraktivnější program a velmi nás těší především dětští návštěvníci, kteří se tímto zábavným způsobem blíže seznámí s různými vědeckými disciplínami a možná v nich i díky tomuto jinému pohledu najdou v budoucnu větší zalíbení,“ podotkla mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková.     

Tradičně lákala přírodověda

Při včerejší Noci vědců již tradičně praskala ve švech hlavní budova přírodovědecké fakulty. Děti neváhaly čekat dlouhé fronty třeba u laserové střelnice nebo u chemických pokusů. Zaujaly i masožravé rostliny, hlavolamy, hrátky se světlem či nanočásticemi. „Přišla jsem se synem a jsem nadšená. Ve škole ho fyzika moc nebaví, tady se mu ale moc líbily optické pokusy. Skvělé je zejména to, že děti jen nepřihlížejí, ale spoustu věcí si mohou samy vyzkoušet,“ shrnula své dojmy Pavlína Sedláčková.

Plno měli ale i na pedagogické fakultě, kde se příchozí seznámili s bezpečnými pilami, noži, vrtačkami, vyzkoušeli si vyřešit hlavolamy či složit roboty z lega. S 3D brýlemi si desítky návštěvníků užily simulaci jízdy na horské draze.

Na cyrilometodějské fakultě byla jednou z hlavních atrakcí bible pod vodou. Příchozí ale zažili také cestu kolem světa, při které ochutnali fair trade a regionální výrobky jednotlivých světadílů. Mimořádně byla veřejnosti otevřena také fakultní kaple.

Plné laboratoře byly na lékařské fakultě, kam se přišlo podívat i několik zájemců o studium na olomoucké univerzitě. V pracovně mikrobiologie a histologie shlédli ukázky bakterií či ukázky buněk kuřáků. Několik dvacetičlenných předem objednaných skupin si vyzkoušelo simulátory včetně odebírání krve.

Lákala i lingvistika

Svůj program na Noci vědců nabídla i katedra obecné lingvistiky na filozofické fakultě, a to přednášky na téma Teorie informace a pragmatika ve světě bezpečnosti a Možnosti eye trackeru. „Byl to skvěle strávený večer, konečně víme, jak lze lingvistiku využít i v praxi,“ hlásila rodina, která v průběhu večera navštívila všechna pracoviště otevřená na Univerzitě Palackého. 

U Pevnosti krmili netopýry

V interaktivním muzeu vědy přírodovědecké fakulty to nejvíce vřelo mezi sedmou až devátou hodinou večer. Pozornost strhávaly komentované ukázky krmení netopýrů, a především jejich bezprostřední pozorování v Bezručových sadech. „Povídání o netopýrech mě bavilo nejvíce, bylo to lepší než někde v zoo, tolik se toho člověk nedozví snad ani z knížky,“ pochvaloval si s úsměvem na tváři čtrnáctiletý Martin Konšel, velký fanoušek přírodopisu a dost možná budoucí nadějný student místní přírodovědecké fakulty.

Úžasné BALUO

Stejně tak v Aplikačním centru BALUO, unikátním sportovně-vědeckém komplexu fakulty tělesné kultury, přivítali organizátoři během vědecké noci stovky návštěvníků. Většinou šlo o rodiny s dětmi, přičemž děti táhly spíše sportovní aktivity, zejména lezecké stěna a skoky na trampolíně. Rodiče se více zajímali o diagnostické testy, když si mohli nechat změřit například tělesné složení, pohyblivost v kloubech nebo zatížení chodidel.

Příště tématem svět v pohybu

Po letošním úspěchu se již můžeme těšit a připravovat na Noc vědců v roce 2017. Tématem dalšího ročníku této čím dál oblíbenější akce bude Mobilita, resp. svět v pohybu,“ zakončila mluvčí Sýkorová Dvorníková.