NĚMECKO - AIA - Stipendia DAAD a BTHA pro akademický rok 2021/2022

Ilustrační foto: Brooke Cagle, Unsplash.com
Čtvrtek 1. říjen 2020, 11:32 – Text: -sp-

"Dovolujeme si Vás informovat o nabídce stipendií na základě mezinárodních smluv do Německa.

Německá akademická výměnná služba (Deutscher Akademischer Austauschdienst DAAD) nabízí celou řadu stipendií pro různé cílové skupiny pro akademický rok 2021-2022.

Jednotlivé nabídky jsou zveřejněny ve Vyhledávači stipendií na stránkách DZS/AIA:

• pro studenty od 2. ročníku na VŠ: stipendia k účasti na letním kurzu NJ v roce 2021 (výše stipendia činí 1 061 EUR)
  • pro studenty v posledním ročníku BSP nebo pro absolventy: stipendia ke studiu magisterských programů ve všech vědních oborech v délce 10 až 24 měsíců (výše stipendia činí 861 EUR měsíčně)
  • pro studenty v posledním ročníku BSP nebo pro absolventy: stipendia ke studiu MSP v oborech architektura, výtvarné umění, design, vizuální komunikace, film, scénické umění a hudba v délce 10 až 24 měsíců (výše stipendia činí 861 EUR měsíčně)
  • pro studenty DSP, postdoktorandy, vědecký dorost, absolventy MSP, výjimečně pro absolventy BSP: výzkumná stipendia v délce 1 až 12 měsíců, resp. v rámci cotutelle s maximální délkou 2 roky (výše stipendia činí 861 EUR měsíčně pro absolventy a 1200 EUR měsíčně pro doktorandy a postdoktorandy)
  • pro vysokoškolské učitele a vědce: výzkumné pobyty pro VŠ učitele, pracovní pobyty pro VŠ učitele v oborech architektura, umění a hudba, bilaterální výměna vědců v délce 1 až 3 měsíce, resp. v rámci výměny 7 dní až 3 měsíce (výše stipendia činí 2000 EUR měsíčně pro asistenty a docenty a 2150 EUR pro profesory)
  • pro bývalé stipendisty (Alumni): nová pozvání v délce 1 až 3 měsíce (výše stipendia činí 2000 EUR měsíčně pro asistenty a docenty a 2150 EUR pro profesory)
  • skupiny studentů: studijní cesty skupin studentů do Německa. VŠ učitel podá žádost pro skupinu (max. 15 studentek/studentů) v délce 7 až 12 dní (50 EUR denně za osobu)

Seznam požadovaných dokumentů pro jednotlivá stipendia naleznete ve stipendijní nabídce pod odkazem na web DAAD. Dokumenty se nahrávají do portálu DAAD, který je již otevřen pro přijímání žádostí.

Zároveň zájemci vyplní registrační formulář Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia, pokud není ve stipendijní nabídce uvedeno jinak.

Termín podání pro studijní a výzkumná stipendia je 16. 11. 2020, pro stipendia k účasti na letním kurzu je 1. 12. 2020.

Pro studijní cesty skupin studentů jsou termíny podání žádosti 1. 11. 2020, 1. 2. 2021 a 1. 5. 2021 podle začátku studijní cesty.

Pro různé cílové skupiny nabízíme ve spolupráci s DAAD Information Point Prag Online Information Session, na kterém představíme proces podání žádosti a upozorníme na novinky v souvislosti s pandemií Covid-19.

Pro studenty BSP a MSP nabízíme dva termíny, pro doktorandy a akademické pracovníky jeden termín.

Online Information Session pro uchazeče o stipendium ke studiu MSP a k účasti na letním kurzu v roce 2021:

• První termín 8. 10. 2020 od 16 hodin. Registrace je spuštěna do 6. 10. 2020 do 10 hodin.
  • Druhý termín 2. 11. 2020 od 13:30 hodin. Registrace je spuštěna do 31. 10. 2020 do 10 hodin

Online Information Session pro uchazeče o výzkumná stipendia DAAD. Online Session je určen pro studenty DSP, absolventy MSP, postdoktorandy, vědecký dorost a VŠ učitele.

• Termín: 15. 10. 2020 od 16 hodin. Registrace je spuštěná do 13. 10. 2020 do 10 hodin.

Online Information Sessions proběhnou online na platformě Webex. Pozvánku s odkazem na Online Session zašleme registrovaným zájemcům před konáním akce.

Zároveň si dovolujeme upozornit na další stipendijní možnost pro české studenty, kteří mohou žádat o stipendium k financování navazujícího magisterského nebo doktorského studia či delšího studijního pobytu na bavorské veřejné vysoké škole. Stipendium je financováno Česko-bavorskou vysokoškolskou agenturou (BTHA) a Bavorským centrem pro střední, východní a jihovýchodní Evropu (BAYHOST).

Výše stipendia činí 853 EUR měsíčně.

Termín podání žádosti je 1. 12. 2020."

Zdroj: DZS - Akademická informační agentura