NANOBIOWAT začíná bilancovat

Součástí setkání byly i praktické ukázky.
Fotogalerie: Martina Šaradínová
Pátek 27. září 2019, 8:11 – Text: Martina Šaradínová

S výsledky Centra kompetence Technologické agentury ČR NANOBIOWAT, jehož činnost se po osmi letech pomalu chýlí ke konci, se v úterý v Olomouci seznamovali účastníci konsorcia, studenti i zástupci státní správy. Informace o aktuálních trendech v oblasti ekologicky šetrných nano- a biotechnologií získali nejen během série přednášek, ale i díky praktickým ukázkám v terénu.

Mezi zhruba osmi desítkami účastníků nechyběli kromě zástupců partnerských institucí a pracovníků Technologické agentury (TA) ČR ani představitelé ministerstva životního prostředí, České inspekce životního prostředí, Povodí Moravy a dalších orgánů státní správy. „Právě zástupci těchto institucí o případných sanacích podzemních vod a půd rozhodují, proto jsme považovali za potřebné, aby se seznámili s možnostmi využití nano- a biotechnologií, případně jejich kombinací. Praktické ukázky byly zároveň součástí oponentského řízení, které musí projekt v závěru podstoupit,“ uvedl vědecký koordinátor projektu Jan Filip z RCPTM.

Účastníci setkání se nejprve teoreticky seznámili s problematikou nanočástic železa a jejich využitím v technologiích čištění vod. Od vědců se dozvěděli mimo jiné i to, jak tyto částice v prostředí migrují, jaké znečišťující látky dokáží z podzemních vod či půd odstranit i jak se s jejich přítomností dokáže životní prostředí vypořádat. Na sanované  lokalitě  v areálu společnosti Farmak, kde se v minulosti některé technologie testovaly, viděli účastníci prezentace zařízení pro přípravu nanočástic železa k aplikaci, vrtnou soupravu a injektážní zařízení i metody pro průzkum sledovaných lokalit.

Prezentaci výsledků považuje za přínosnou i další z klíčových osobností projektu, Tomáš Cajthaml z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. „Předvedli jsme, jak vzniklé technologie fungují, ale hovořilo se i o úskalích, která jsou s jejich  využitím spojená,“ uvedl Cajthaml, který velmi pozitivně hodnotí i celý projekt. „Projekt je unikátní a podle mě naprosto fantastický. Svedl dohromady lidi z různých oborů, interdisciplinarita byla nevídaná. Ke stolu si sedly i konkurenční firmy, řešily stejné problémy a sdělovaly si své zkušenosti. Mnoho účastníků konsorcia se naučilo nové metody, ať už to byly nano- či biotechnologie, nebo jejich kombinace. Viděli, že to funguje, a proto byli ochotni překonat zaběhnuté stereotypy,“ doplnil.

Partneři ze tří akademických subjektů ve spolupráci s největšími tuzemskými sanačními firmami vyvíjeli v rámci Centra kompetence od roku 2012 nové ekologicky šetrné technologie, které jsou schopné odstranit z kontaminovaných vod a půd organické, anorganické i mikrobiální znečištění.

„Spolupráce byla nastavena velice dobře. Zastoupení univerzit a firem bylo vyvážené, na veškerých jednáních jsme se vždy dokázali domluvit. Projekt přinesl řadu konkrétních výsledků, vznikly díky němu patenty, desítky ověřených technologií a samozřejmě řada publikací,“ popsala své zkušenosti Petra Najmanová, vedoucí oddělení výzkumu a vývoje ve společnosti Dekonta.

„Považuji to za jeden z nejlepších projektů, s nimiž jsem se během své profesní kariéry setkal. Takové široké spojení akademiků a průmyslových partnerů se moc často nevidí. Výborné bylo i to, že projekt trval osm let, což přesahuje délku běžných projektů. Partneři měli prostor se dostatečně poznat a udělat spoustu práce. Doufám, že se najde cesta pro pokračování této úspěšné spolupráce,“ uzavřel pověřený konzultant  TA ČR Ladislav Lehký.

Řešení projektu NANOBIOWAT - Ekologicky šetrné nanotechnologie a biotechnologie pro čištění vod a půd končí v prosinci letošního roku.