Na Univerzitě Palackého se středoškoláci mohou vzdělávat v diplomacii

pátek 22. červen 2018, 14:14 – Text: OK

Olomouc (22. června 2018) S cílem zvýšit povědomí o mezinárodně-politickém dění a roli České republiky ve světovém kontextu se na Univerzitě Palackého v Olomouci uskuteční Letní škola diplomacie. Unikátní možnost týdenního studia, které je určeno středoškolákům ve věku 16–19 let, pořádají společně katedra politologie a evropských studií FF UP a Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Škola se uskuteční v termínu od 27. do 31. srpna a zájemci mají ještě do 30. června možnost přihlásit se.

Letní škola diplomacie je na Univerzitě Palackého koncipovaná jako interaktivní program. V mladé generaci má posílit zájem o dění v českém i zahraničním prostředí. Její druhý ročník se ponese v evropském duchu. Jeho leitmotivem je téma „Česko a Evropská unie: současné výzvy“.

Naše škola je ojedinělým projektem ve střední Evropě, ne-li v kontextu Evropy jako takové. Vedle Letní školy evropských studií v Telči pro diplomaty, kterou ministerstvo organizuje již od roku 1994, vznikla unikátní letní škola pro mladší generaci. V programu vystoupí mimo jiné přední experti ministerstva zahraničí, příslušníci Armády ČR i členové diplomatického sboru, kteří budou přednášet a zároveň povedou i diskuzi o současných palčivých tématech,“ řekl Daniel Marek z pořádající katedry politologie a evropských studií FF UP. Do programu školy se podle něj zapojí i většina vyučujících katedry. Přednášet bude i politolog a zároveň vedoucí katedry Tomáš Lebeda.   

Pod vedením podplukovníka Milana Zvirinského se středoškoláci podívají během týdne také do vojenského útvaru v Přáslavicích, kde se bude hovořit o Armádě ČR, o významu NATO a naší roli v něm. Závěr týdne pak bude patřit zkušeným diplomatům z ministerstva zahraničí. „Přístupu odborníků z tohoto ministerstva si velmi vážíme, konzultovali jsme s nimi celý program školy,“ doplnil Daniel Marek.

Letní škola diplomacie začne 27. srpna, středoškoláci se do ní mohou přihlásit jednoduše vyplněním několika otázek v internetové přihlášce. „Během školy očekáváme bohatou diskuzi a zapojení studentů do všech aktivit, seminářů a workshopů,“ dodal Daniel Marek. Letní škola diplomacie je bez poplatků, studenti si hradí pouze ubytování a stravu. Skončí 31. srpna předáním certifikátu o absolvování.

Přihláška na Letní školu diplomacie zde.

 

Kontaktní osoba:
doc. Daniel Marek
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci | katedra politologie a evropských studií  E: daniel.marek@upol.cz | T: 724 247 697
koordinátorka LŠD: Ivana Častulíková – M: 601 125 321